2015.03.30
TörpevĂzilĂł szĂŒletett a NyĂregyhĂĄzi Ăllatparkban
TörpevĂzilĂł (Hexaprotodon liberiensis) szĂŒletett v
Az utĂłdon az ilyenkor szokĂĄsos elsĂ” orvosi vizsgĂĄlatot mĂ©g nem tudtĂĄk elvĂ©gezni a szakemberek, mert az anyaĂĄllat nagyon vĂ©di a kicsinyĂ©t, de a körĂŒlbelĂŒl öt-hat kilogramm sĂșlyĂș kicsi szemmel lĂĄthatĂłlag jĂł egĂ©szsĂ©gnek örvend - tĂĄjĂ©koztatta RĂ©vĂ©sznĂ© PetrĂł Zsuzsa szĂłvivĂ” hĂ©tfĂ”n.
Broutille, a tizenhat Ă©ves anyaĂĄllat nagyon gondosan, naponta nĂ©gy-öt alkalommal szoptatja kicsinyĂ©t, aki 2-4 hĂłnapos korĂĄban kezd majd el fogyasztani a szilĂĄrd tĂĄplĂĄlĂ©kot, ami szĂ©nĂĄbĂłl, zöldsĂ©g- Ă©s gyĂŒmölcsfĂ©lĂ©kbĂ”l ĂĄll. A NyĂregyhĂĄzi Ăllatparkban egyĂ©bkĂ©nt mĂĄsodjĂĄra szĂŒletik ilyen ĂĄllat: 2011-ben lĂĄtott napvilĂĄgot a bĂ©bi vĂzilĂł nĂ”vĂ©re, aki az akkori feljegyzĂ©sek alapjĂĄn naponta mintegy negyed kilogrammal gyarapodott, Ăgy ennĂ©l az utĂłdnĂĄl is hasonlĂł Ă©rtĂ©keket vĂĄrnak majd a gondozĂłk - mondta el a szĂłvivĂ”. A sĂłstĂłgyĂłgyfĂŒrdĂ”i ĂĄllatpark a nemzetközi fajmegmentĂ©si program keretĂ©ben tartja ezt a veszĂ©lyeztetett fajt, jelenleg a DĂĄniĂĄbĂłl Ă©rkezett apa, a francia anya, a nĂ©gyĂ©ves nĂ”stĂ©ny Ă©s a kĂ©tnapos utĂłd Ă©l a kertben. Mint azt RĂ©vĂ©sznĂ© PetrĂł Zsuzsa megjegyezte, a kicsi ivarĂĄt mĂ©g nem tudtĂĄk megĂĄllapĂtani, a park szakemberei azonban a hĂm ĂĄllatnak jobban örĂŒlnĂ©nek, mert a törpevĂzilovaknĂĄl - valamilyen oknĂĄl fogva - sokkal több nĂ”stĂ©ny szĂŒletik, mint hĂm. A faj jellegzetessĂ©ge mĂ©g, hogy a pĂĄrzĂĄs utĂĄn mintegy hĂ©t hĂłnappal egyetlen borjĂș szĂŒletik. ĂletĂ©nek elsĂ” heteiben a borjĂș mĂ©g nem tud messzire menni, Ăgy anyja elrejti a sĂ»rĂ»ben (elfekteti), Ă©s idĂ”rĂ”l idĂ”re felkeresi, hogy megszoptassa. A kicsi szĂŒletĂ©si sĂșlya öt hĂłnapos korĂĄban megtĂzszerezĂ”dik, anyja 6-8 hĂłnapos korĂĄban vĂĄlasztja el. A törpevĂzilĂł az egyik legkĂ©sĂ”bb, a 19. szĂĄzad vĂ©gĂ©n felfedezett nagy emlĂ”sfaj, rokonĂĄt, a nĂlusi vĂzilovat mĂĄr az Ăłkorban is ismertĂ©k. Ennek oka, hogy a rejtett Ă©letmĂłdot folytatĂł, fĂ©lĂ©nk ĂĄllat a fehĂ©r ember ĂĄltal nem jĂĄrt nyugat-afrikai esĂ”erdĂ”k mĂ©lyĂ©n Ă©l.
A kipusztulĂĄs szĂ©lĂ©n lĂ©vĂ”, igen ritka vastagbĂ”rĂ» ĂĄllatfaj az ötször nagyobb, mĂĄsfĂ©l tonnĂĄs nĂlusi rokonĂĄval ellentĂ©tben mĂĄr csak nagyon kis terĂŒleten Ă©l. KörĂŒlbelĂŒl kĂ©t-hĂĄromezer egyed Ă©l szabadon, ĂĄllomĂĄnyĂĄt leginkĂĄbb az erdĂ”pusztĂtĂĄsok, az Ă©lĂ”helyek csökkenĂ©se Ă©s a vadĂĄszat fenyegeti. A vilĂĄg ĂĄllatkertjeiben kevesebb, mint hĂĄromszĂĄz egyedet tartanak szĂĄmon, melybĂ”l 140 pĂ©ldĂĄny eurĂłpai ĂĄllatkertekben lĂĄthatĂł.
Forrás: MTI / FotĂł: BalĂĄzs Attila