2013.05.27
Az Ășj szoftver elĂ”re megmondja, ha valaki törvĂ©nysĂ©rtĂ©sre kĂ©szĂŒl
Az EgyesĂŒlt Ăllamok hadserege egy olyan hĂrszerzĂ©s
A Mindâs Eye (JelentĂ©se: Az elme szeme) nĂ©vre keresztelt szoftver a tĂ©rfigyelĂ” kamerĂĄk felvĂ©teleit algoritmusok segĂtsĂ©gĂ©vel elemzi Ă©s megjĂłsolja a cĂ©lpont közvetkezĂ” lĂ©pĂ©sĂ©t, majd Ă©rtesĂti a hatĂłsĂĄgokat. A technolĂłgia hallatĂĄn sok embernek a KĂŒlönvĂ©lemĂ©ny cĂmĂ» hollywoodi alkotĂĄs jut eszĂ©be, amelyben az embereket a megjĂłsolt, nem pedig az elkövezett bĂ»ntettekĂ©rt ĂtĂ©lik el.
A Pennsylvaniai Carnegie Mellon Egyetem tudĂłsai tanulmĂĄnyukban ismertetik, hogyan mĂ»ködhet az ilyen âtevĂ©kenysĂ©g elĂ”rejelzĂ©sâ. Az amerikai hadsereg kutatĂłlaboratĂłriuma ĂĄltal finanszĂrozott kutatĂĄs a ârendellenes Ă©s veszĂ©lyes viselkedĂ©s automatikus Ă©szlelĂ©sĂ©reâ koncentrĂĄl, Ă©s tulajdonkĂ©ppen szimulĂĄlja, ahogyan egy ember megszĂ»ri Ă©s ĂĄltalĂĄnosĂtja az Ă©rzĂ©kszerveivel Ă©szlelt informĂĄciĂłkat.
A rendszer a tudĂłsok ĂĄltal âkognitĂv motornakâ nevezett, rendkĂvĂŒl magas szintĂ» mestersĂ©ges intelligencia infrastruktĂșrĂĄt alkalmaz, ami kĂ©pes megtanulni, hogy mikĂ©nt kapcsolja össze a relevĂĄns jeleket a hĂĄttĂ©r informĂĄciĂłkkal, majd kĂ©szĂtsen egysĂ©ges kĂ©pet belĂ”lĂŒk. A mestersĂ©ges intelligencia kĂ©pes alapvetĂ” tevĂ©kenysĂ©gi tĂpusokat felismerni â amiket olyan szavakkal jellemezhetĂŒnk, mint pĂ©ldĂĄul âmegyâ, âfutâ, âviszâ, âfelveszâ, âhĂșzâ, âkövetâ vagy âĂŒldözâ â majd ezeket kontextusba helyezve eldönti, hogy megĂĄllapĂthatĂł-e a gyanĂșs viselkedĂ©s.
"A nagyobb biztonsĂĄgot ĂgĂ©rĂ” technolĂłgiĂĄk irĂĄnyĂtĂĄsa olyan emberek kezĂ©ben összpontosul, akiknek cĂ©lja nem az emberisĂ©g segĂtĂ©se, hanem a teljes hatalom megszerzĂ©se, Ăgy hiĂĄba talĂĄlunk bĂĄrmilyen elĂ”nyt ezekben az Ășj mĂłdszerekben, vĂ©gsĂ” Ă©s legfĂ”bb cĂ©ljuk mindig is ugyanaz marad: a föld minden lakĂłjĂĄnak megfigyelĂ©se Ă©s irĂĄnyĂtĂĄsa." â Joseph Candel
Az eszközt egyelĂ”re repĂŒlĂ”tereken, autĂłbusz Ă©s vasĂștĂĄllomĂĄsokon Ă©s katonai cĂ©lokra fogjĂĄk hasznĂĄlni, ahol a gyanĂșs Ă©s nem gyanĂșs viselkedĂ©s megkĂŒlönböztetĂ©se nagyon fontos. Ilyen lehet pĂ©ldĂĄul annak megĂĄllapĂtĂĄsa, hogy egy szemĂ©ly egyszerĂ» civil vagy egy militĂĄns szemĂ©ly mondjuk AfganisztĂĄnban. A tanulmĂĄny a pĂ©lda kedvéért leĂr egy civil környezetben elĂ”fordulĂł helyzetet, amiben egy szemĂ©lyt azĂ©rt jelent a szoftver, mert egy nehĂ©z zsĂĄkot hĂșz a földön, amit ezutĂĄn több percen ĂĄt magĂĄra hagy. A Phys.org szerint ez az automata megközelĂtĂ©s egy napon arra kĂsĂ©rtheti a hatĂłsĂĄgokat, hogy a tĂ©rfigyelĂ” kamerĂĄkat kezelĂ” Ă©s szemmel tartĂł szemĂ©lyzetet szĂĄmĂtĂłgĂ©pekre cserĂ©lje.
Az emberi kezelĂ”k jĂłval drĂĄgĂĄbbak Ă©s (egyesek szerint) könnyebben tĂ©vednek. Egy figyelmetlen vagy mondjuk ĂĄlmos kezelĂ” veszĂ©lyezteti az utasok Ă©psĂ©gĂ©t, ha nem veszi Ă©szre a veszĂ©lyre mutatĂł jeleket, mĂg egy mindig Ă©ber szĂĄmĂtĂłgĂ©p, ha egyszer mĂĄr telepĂtettĂ©k viszonylag kevĂ©s fenntartĂĄsi költsĂ©ggel jĂĄr Ă©s alvĂĄsra sincs szĂŒksĂ©ge. A tanulmĂĄny a pĂ©lda kedvéért leĂr egy civil környezetben elĂ”fordulĂł helyzetet, amiben egy szemĂ©lyt azĂ©rt jelent a szoftver, mert egy nehĂ©z zsĂĄkot hĂșz a földön, amit ezutĂĄn több percen ĂĄt magĂĄra hagy.
Az olyan kamerĂĄk, amik csupĂĄn felveszik a lĂĄtĂłterĂŒkben zajlĂł esemĂ©nyeket, csak a mĂĄr megtörtĂ©nt bĂ»ntettekrĂ”l tudnak informĂĄciĂłt szolgĂĄltatni, mĂg a legĂșjabb kutatĂĄsok arra irĂĄnyulnak, hogy az emberi kezelĂ”t nem igĂ©nylĂ” kamerĂĄk megelĂ”zzĂ©k a bĂ»ntettek vagy veszĂ©lyeztetĂ” magatartĂĄs elkövetĂ©sĂ©t. Olessandro Oltramari Ă©s Christian Lebiere, a Carnegie Mellon pszicholĂłgia tanszĂ©kĂ©nek kutatĂłi, csupĂĄn egy a sok csapat közĂŒl, amelyik az EgyesĂŒlt Ăllamok hadserege szĂĄmĂĄra prĂłbĂĄl automata megfigyelĂ”rendszert kifejleszteni.
Forrás: - Daily Mail -fordĂtĂĄs