2017.07.12
Meghalt Schubert Éva Kossuth-dĂjas szĂnĂ©sz
Nyolcvanhat éves korában elhunyt Schubert Éva Kos
Schubert Éva több mint öt Ă©vtizedet töltött a szĂnpadon, Ă©s számos filmben, valamint tĂ©vĂ©játĂ©kban láthatta a közönsĂ©g.
A drámátĂłl a vĂgjátĂ©kig minden mĂ»fajban felejthetetlen alakĂtást nyĂşjtĂł mĂ»vĂ©szetéért, drámai erõvel, humorral, sziporkázĂł szellemessĂ©ggel megoldott szerepformálásaiĂ©rt, a közönsĂ©g iránti alázattal átitatott, pĂ©ldaĂ©rtĂ©kĂ» Ă©letpályája elismerĂ©sekĂ©nt vehette át 2013-ban a Kossuth-dĂjat.
Ugyanebben az Ă©vben Budapest dĂszpolgára lett. Mint TarlĂłs István fõpolgármester keddi közlemĂ©nyĂ©ben felidĂ©zte, a kiválĂł magyar szĂnĂ©sznõ több Ă©vtizedes kiemelkedõ szĂnĂ©szi munkásságáért, a szĂnpadon Ă©s filmvásznon nyĂşjtott felejthetetlen alakĂtásáért, a fõvárosi szĂnházakban folytatott több Ă©vtizedes szĂnĂ©szi pályája elismerĂ©séül kapta meg a dĂszpolgári cĂmet.
A szĂnĂ©sznõt a fõváros saját halottjának tekinti.
Schubert Éva Kölcsey Ferenc távoli rokona, egyik ĂĽkanyja a költõ unokahĂşga volt, dĂ©dapjának testvĂ©re pedig vándorszĂnĂ©szkedett, Petõfivel egyĂĽtt lĂ©pett fel SzĂ©kesfehĂ©rvárott. Budapesti polgári családba szĂĽletett 1931. január 19-Ă©n. Francia-latin szakos tanárnak kĂ©szĂĽlt, kiválĂłan beszĂ©lt nĂ©metĂĽl Ă©s megtanult angolul is. A SzĂnház- Ă©s FilmmĂ»vĂ©szeti Fõiskolán kĂvĂĽl elvĂ©gezte az ELTE magyar-törtĂ©nelem, esztĂ©tika szakát is.
A szĂnmĂ»vĂ©szeti fõiskolán diplomáját 1955-ben kapta meg, elsõ szerzõdĂ©se a Magyar NĂ©phadsereg SzĂnházához (a VĂgszĂnházhoz) kötötte. 1956-tĂłl egy Ă©vig a JĂłzsef Attila SzĂnház, 1957-tõl a Vidám SzĂnpad, 1958-tĂłl 1978-ig ismĂ©t a VĂgszĂnház tagja volt.
A legnagyobbak között kezdte pályáját, partnere volt Benkõ Gyula, Sulyok Mária, Ajtay Andor is. 1978-tĂłl tĂz Ă©vig a Vidám SzĂnpadon játszott, utána szabadĂşszĂł lett. Gyakran szerepelt vidĂ©ken is, a szekszárdi Deutsche BĂĽhne elõadásán Goethe Urfaust cĂmĂ» drámájában Marthe szerepĂ©t nĂ©met nyelven játszotta, 1995-tõl nĂ©gy Ă©vig a berlini Theater Des Ostens vendĂ©gmĂ»vĂ©sze volt.
Humora és drámai ereje fõként jellemszerepekben érvényesült. Volt Mása (Csehov: Sirály), Maria Josefa (Lorca: Bernarda háza), Carol (Tennessee Williams: Orfeusz alászáll), Berta (Szomory Dezsõ: Szabóky Zsigmond Rafael), Montmorency kisasszony (Krúdy Gyula: A vörös postakocsi) és Orbánné (Örkény: Macskajáték).
Budapesten az IBS szĂnpadán Ă©vekig nagy sikere volt Roberto Athayde Margarida asszony cĂmĂ» monodrámájának cĂmszerepĂ©ben. A szĂni pályát hivatásnak tekintette, ahol azonnali a visszacsatolás, az elõadás napján le lehet mĂ©rni a sikert, de azt csak a beavatottak tudják, hogy a szĂnpadon megjelenõ könnyedsĂ©g mögött kemĂ©ny munka hĂşzĂłdik meg.
Schubert Éva az életet is humorral szemlélte. Úgy vélte, hogy a humor egyfajta éleslátás, amelynek köszönhetõen az ember rögtön a dolgok fonákját is látja. A humort értõ ember mindent, önmagát is ironikusan szemléli.
Ha a szĂnpadon nem kapott elĂ©g feladatot, darabokat fordĂtott nĂ©metbõl, franciábĂłl, angolbĂłl. TĂz Ă©vig tanĂtott Ă©nekeseknek szĂnĂ©szmestersĂ©get a ZeneakadĂ©mián, de oktatott GĂłr Nagy Mária SzĂnitanodájában is. Rendezett operát Esztergomban Ă©s a ZeneakadĂ©mián, prĂłzát a JátĂ©kszĂnben Ă©s Miskolcon, a Piaf, Piaf cĂmĂ» drámát, melynek társszerzõje volt, a tatabányai Jászai Mari SzĂnházban.
Több mint harminc filmben játszott, a közönsĂ©g rögtön vĂ©gzĂ©se után, 1955-ben az Egy pikolĂł világos cĂmĂ» vĂgjátĂ©kban ismerte meg. Ezt követte a Csodacsatár, A võlegĂ©ny nyolckor Ă©rkezik, a Don Juan legutolsĂł kalandja. A televĂziĂłban egyik legemlĂ©kezetesebb szerepe az AbigĂ©l tanárnõje volt, de feltĂ»nt egy televĂziĂłs szappanoperában is, emellett szinkronizált. NemzedĂ©kek nõttek fel a Frakk, a macskák rĂ©me cĂmĂ» rajzfilmsorozaton, amelyben õ volt LukrĂ©cia macska hangja. Az utĂłbbi Ă©vekben csontritkulása miatt kerekesszĂ©kbe kĂ©nyszerĂĽlt.
Schubert Éva mĂ»vĂ©szi munkásságát 1984-ben Ă©rdemes mĂ»vĂ©szi cĂmmel ismertĂ©k el, 2001-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjĂ©t, 2008-ban pedig a 39. Magyar Filmszemle Ă©letmĂ»dĂját.
Forrás: MTI