2020.10.15
Magyar népmesékből fantasy
A magyar népmesékben rejlő, ma is érvényes bölcsességet keresi az Affér Színház a készülő, felnőtteknek szóló fantasy előadásában.
Az alkotófolyamat célja, hogy a felfedezett közös értékeken keresztül közelebb kerüljenek a saját maguk és mások magyarságához, miközben a közönséggel együtt járnak körül olyan (nem csak) mesei témákat, mint a hatalom és közösség viszonya, a bátorság és megalkuvás pillanatai, az idősek és fiatalok szerepe a társadalomban, vagy a szerelem összetartó ereje. A király áldozata című előadást közösségi finanszírozásból tervezik megvalósítani; eddig a teljes költségvetés 24%-a gyűlt össze.
„Manapság jó sokan és jó hangosan próbálják meghatározni, hogy mit is jelent magyarnak lenni. A kérdés az Affér Színház figyelmét is felkeltette, hiszen a társulat ars poeticája, hogy a sokunkat foglalkoztató társadalmi kérdésekből formáljunk előadásokat, elősegítve a párbeszédet.” – írja a darab közösségi finanszírozás oldalán a társulat. „Ám amikor a napi sajtóból próbáltunk ihletet meríteni – ahogy tettük ezt a Gyakori kérdések című darabunk alkotásakor –, azt láttuk, hogy sokkal inkább arról folyik a vita, hogy ki biztosan nem magyar, mint arról, hogy melyek a közös értékeink.”Az Affér Színház ezért a kezdetekhez, a népmesékhez fordult, amelyekről nem egy tudományos munka mutatta már ki, hogy őrzik a soha le nem írt magyar mitológia nyomait.
Egy éve tartó kutatásuk során azt találták, hogy a mesék – amelyek több ezer éven keresztül elsősorban felnőtteknek szóltak – mondanivalója ma is aktuális, és a hétköznapi életünkre is vonatkoztatható. Többek között kiderül belőlük, hogy hogyan érdemes az ismeretlennel szembenézni; hogy merre keressük a helyünket a világban; vagy, hogy mit tehetünk, ha a kompetenciánknál jóval nagyobb problémákat kell megoldanunk. Az is világossá vált, hogy bár a magyar történeteknek – mint minden folklórnak a világon – van egy nemzetközi, univerzális rétege, van egy sajátosan magyar íze is. Így különösen alkalmasak arra, hogy megszólítsák a mai magyarokat, és teremtsenek egy közös teret politikai oldaltól függetlenül – például egy fantasy színdarabon keresztül.
A szövegkönyv népszerű és elfeledett magyar népmesék, valamint az Affér Színház nyári alkotótábora alapján készül, ahol a színészek és lelkes segítőik éjjel-nappal improvizáltak a darab legfontosabb motívumaiból kiindulva. A bemutatót jövő tavaszra tervezik, amennyiben sikerül összegyűjteniük a megvalósításhoz szükséges összeget.
A király áldozata stábja: Berta Ninett – hang- és fénytechnika, Boros Ádám – színész, Dömök Edina – színész, Ficzere Béla – színész, Gerner Csaba – színész, Kónya Klára – író és rendező, Kőszegi Judit – színész és rendezőasszisztens, Lovas Dániel – látványtervező, Oláh Dóra – színész, Vucsics Virág – színész.
Forrás: fms online