2020.10.15
Magyarázatot találtak a Pluto hegyeit borĂtĂł hĂłra
Magyarázatot találtak a Pluto hegyeit borĂtĂł hĂłra:
A NASA New Horizon nevĂ» Ă»rszondája 2015-ben fedezte fel a havasnak tĂ»nõ hegyeket a törpebolygĂłn. Ilyen vidĂ©ket mĂ©g sehol másutt nem figyeltek meg a Naprendszeren belĂĽl, csak a Földön. De mĂg bolygĂłnkon a lĂ©gköri hõmĂ©rsĂ©klet a magassággal arányosan fokozatosan csökken, a PlutĂłn fokozatosan emelkedik a napbĂłl Ă©rkezõ sugárzás hatására - olvashatĂł a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztõ hĂrportálon.
A Francia Nemzeti Tudományos KutatĂłintĂ©zet (CNRS) vezette nemzetközi tudĂłscsoport elsõkĂ©nt állapĂtotta meg, hogy a Pluto hegyein a hĂł tulajdonkĂ©ppen fagyott metánbĂłl áll. A gáz nyomai jelen vannak a törpebolygĂł lĂ©gkörĂ©ben is, csakĂşgy, mint ahogyan a vĂzpára is megtalálhatĂł a Földön.
Annak megĂ©rtĂ©sĂ©re, hogyan alakulhat ki ennyire kĂĽlönbözõ körĂĽlmĂ©nyek között ilyen hasonlĂł táj, a tudĂłsok egy klĂmamodellt hĂvtak segĂtsĂ©gĂĽl, amellyel megállapĂtották, hogy kĂĽlönleges dinamikája miatt a Pluto lĂ©gköre nagy magasságokban gázállapotĂş metánban gazdag.
Ennek eredmĂ©nyekĂ©nt arra jutottak, hogy csak a hegyek csĂşcsa van olyan magasságban, ahol a levegõ elĂ©g metánt tartalmaz ahhoz, hogy az kondenzálĂłdjon. Kisebb magasságokban a levegõben tĂşl kevĂ©s a metán ahhoz, hogy jĂ©g alakuljon ki. A tudĂłsok eredmĂ©nyeikrõl a Nature Communications cĂmĂ» tudományos lapban számoltak be.
Forrás: MTI