2020.10.31
A LIGO Ă©s a Virgo segĂtsĂ©gĂ©vel 39 Ăşj gravitáciĂłshullám-jelensĂ©get Ă©szleltek
A LIGO Ă©s a Virgo segĂtsĂ©gĂ©vel 39 Ăşj gravitáciĂłsh
A tudĂłsok háromszor annyi keresett esemĂ©nyt rögzĂtettek, mint amennyit az elsõ kĂ©t idõszakban összesen. Ezzel összesen 50-re emelkedett az Ă©szlelt esemĂ©nyek száma.
GravitáciĂłs hullámokat elõször 2015-ben Ă©szleltek. 2016 februárjában jelentettĂ©k be Washingtonban, hogy 2015. szeptember 14-Ă©n a LIGO-detektorok tudĂłsainak kĂ©t fekete lyuk összeolvadása rĂ©vĂ©n sikerĂĽlt elõször közvetlenĂĽl megfigyelniĂĽk a gravitáciĂłs hullámokat egy a Földtõl 1,3 milliárd fĂ©nyĂ©vnyire lĂ©võ galaxisban. Ezzel vĂ©gre közvetlen bizonyĂtĂ©kot találtak az Albert Einstein által 1916-ban megjĂłsolt gravitáciĂłs hullámok lĂ©tezĂ©sĂ©re, vagyis a tĂ©ridõ görbĂĽletĂ©nek hullámszerĂ»en terjedõ megváltozására, mely fekete lyukak vagy csillag egybeolvadásakor jön lĂ©tre.
Az O3 során az eddigi legĂ©rzĂ©kenyebb gravitáciĂłhullám-obszervatĂłriumkĂ©nt az EurĂłpai GravitáciĂłs ObszervatĂłrium terĂĽletĂ©n Olaszországban találhatĂł eurĂłpai Virgo detektor, valamint a Washington Ă©s Louisiana államban lĂ©võ amerikai LIGO ikerdetektorai segĂtsĂ©gĂ©vel gyĂ»jtik az adatokat.
Az Ăşjonnan rögzĂtett jelensĂ©gek között több kĂĽlönleges tulajdonságokkal rendelkezik, melyek kibõvĂtik a kettõs fekete lyukak kialakulásárĂłl alkotott ismereteket. Az eddig ismert legnagyobb Ă©s legkisebb feketelyukkettõst is feltárták: a legnagyobb 150-szer nagyobb, mint a Nap, a legkisebb 3-szor nagyobb - Ărja a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztõ hĂrportál.
FelfedeztĂ©k az elsõ olyan ismert kettõs fekete lyukat, amely nagy valĂłszĂnĂ»sĂ©ggel erõteljesen aszimmetrikus fekete lyukakbĂłl jött lĂ©tre. KĂĽlönleges forgási jellemzõkkel bĂrĂł kettõs rendszereket is találtak az adatok alapján.
Jacob Lange, a munkálatokban rĂ©sztvevõ asztrofizikus elmondta: "sokkal több összetett esemĂ©nyt látunk, amelyek során a termĂ©szet igazán megmutatja bámulatos oldalát. Ezekbõl az Ă©szlelĂ©sekbõl sokkal több Ă©rdekes fizikai Ă©s asztrofizikai tudásra teszĂĽnk szert. MinĂ©l jobban felĂ©pĂtjĂĽk az esemĂ©nyeknek ezen katalĂłgusát, annál inkább kĂ©pesek leszĂĽnk megállapĂtásokat tenni valĂłdi számukrĂłl".
A gravitációs hullámok keresésének 3. egyéves mérési idõszakának nemzetközi adatkiértékelésében az MTA Wigner Gravitációfizikai Kutatócsoportja is részt vesz. A magyar szakemberek a 2015 õszén jelzett gravitációshullám-jelek észlelésében is közremûködtek.
Az egyĂ©ves idõszak alatt a LIGO-Virgo kollaboráciĂł folyamatosan gyĂ»jti a tudományos adatokat, Ă©s a három detektor egy globális obszervatĂłriumkĂ©nt mĂ»ködik egyĂĽtt. A második megfigyelĂ©s idõszakhoz viszonyĂtva a Virgo Ă©rzĂ©kenysĂ©ge duplájára nõtt, ami a megfigyelhetõ Univerzum tĂ©rfogatának nyolcszoros növekedĂ©sĂ©t jelenti.
Forrás: MTI