2021.10.12
Emberfélétõl származó hatmillió éves lábnyomokat találtak Kréta szigetén
Hatmillió éves, emberfélétõl (hominidától) származ
A fosszilizálĂłdott tengerparti ĂĽledĂ©kben talált lábnyomokra a krĂ©tai Trakhilosz falu közelĂ©ben bukkantak, errõl elõször 2017-ben számoltak be a tudĂłsok. Geofizikai Ă©s mikropaleontolĂłgiai mĂłdszerekkel sikerĂĽlt most megállapĂtani a korukat: 6,05 milliĂł Ă©vben határozták meg.
Ezzel ez a több mint 50 lábnyom a legrĂ©gebbi ismert bizonyĂtĂ©ka annak, hogy emberihez hasonlatos lábat járásra használtak - Ărja a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztõ portál.
A kutatást a TĂĽbingeni Egyetem Senckenberg KutatĂłintĂ©zetĂ©nek szakĂ©rtõi, Uwe Kirscher Ă©s Madelaine Böhme vezettĂ©k, az eredmĂ©nyekrõl a Scientific Reports cĂmĂ» tudományos lapban számoltak be.
"A nyomok majdnem 2,5 milliĂł Ă©vvel rĂ©gebbiek, mint azok, amelyeket a tanzániai Laetoliban találtak Ă©s az Australopithecus afarensisnek tulajdonĂtanak. Ezáltal a trakhiloszi nyomok ugyanolyan korĂşak, mint a felegyenesedve járĂł Orrorin tugenensis nevĂ» emberfĂ©le Kenyában talált fosszĂliái. Ehhez a fajhoz köthetõen azonban eddig csak combcsontot találtak, a lábfej csontjait Ă©s lábnyomokat nem" - mondta Kirscher. A krĂ©tai lelet korának meghatározása Ăşj fĂ©nyt vet az emberi járás korai, több mint hatmilliĂł Ă©vvel ezelõtti evolĂşciĂłjára.
"A járásra használt legrégibb emberi láb talppárnával, erõteljes nagyujjal és egyre kisebb párhuzamos oldalsó ujjakkal rendelkezett. A talp rövidebb, mint az Australopithecusé. A boltozat nem volt még hangsúlyos, a sarok keskenyebb" - mondta Per Ahlberg, az Uppsalai Egyetem tudósa, a tanulmány társszerzõje.
HatmilliĂł Ă©vvel ezelõtt KrĂ©tát Ă©s Görögország szárazföldi rĂ©szĂ©t összekötötte a PeloponnĂ©szoszi-fĂ©lsziget. Böhme szerint nem kizárhatĂł, hogy kapcsolat van a lábnyomokat hátrahagyĂł elõemberfĂ©le Ă©s a kutatĂłcsoportjuk által nĂ©hány Ă©vvel ezelõtt azonosĂtott hominida, a Graecopithecus freybergi között, amelynek fosszĂliáit 7,2 milliĂł Ă©ves ĂĽledĂ©kben találták csupán 250 kilomĂ©terrel távolabb, AthĂ©nban.
Forrás: MTI