2021.12.07
Mûanyag élõhellyé változott a Csendes-óceánon úszó szemétsziget
Mûanyag élõhellyé változott a Csendes-óceánon úszó
NövĂ©nyeket Ă©s állatokat, köztĂĽk tengeri rĂłzsákat, aprĂł rovarokat, puhatestĂ»eket Ă©s rákokat találtak a Kalifornia partjaitĂłl mintegy 2000 kilomĂ©terre ĂşszĂł Nagy Csendes-Ăłceáni SzemĂ©tfolt (GPGP) 90 százalĂ©kán - Ărja a BBC hĂrportálja.
A tudĂłsok attĂłl tartanak, hogy az ĂşszĂł mĂ»anyag hulladĂ©kon invazĂv fajok utazhatnak Ăşj terĂĽletekre.
Vizsgálatuk során a kutatók 5 centiméteresnél nagyobb átmérõjû mûanyagdarabokat vizsgáltak meg, melyeket a Csendes-óceán áramlásrendszereibõl gyûjtöttek.
"A mĂ»anyag sokkal tartĂłsabb, mint a korábban a nyĂlt Ăłceánban elõfordult termĂ©szetes hulladĂ©k. JĂłval állandĂłbb Ă©lõhelyet jelentenek ebben a rĂ©giĂłban" - mondta Linsey Haram, a Smithsonian KutatĂłközpont munkatársa. Az intĂ©zet az Ocean Voyages Institute elnevezĂ©sĂ» környezetvĂ©dõ szervezettel Ă©s a Hawaii Egyetem ĂłceánkutatĂłival közremĂ»ködĂ©sben vĂ©gezte a vizsgálatot.
A világon legalább öt nagy, hulladĂ©kkal szennyezett Ăłceáni örvĂ©ny lĂ©tezik. A tudĂłsok által vizsgáltban (GPGP) van valĂłszĂnĂ»leg a legtöbb lebegõ mĂ»anyag: becslĂ©sek szerint 79 ezer tonna egy több mint 1,6 nĂ©gyzetkilomĂ©teres terĂĽleten. Nagy rĂ©sze mikromĂ»anyag, de vannak nagyobb darabok is, pĂ©ldául halászhálĂłk, bĂłják, sõt, a 2011-es japán cunami Ăłta az áramlásrendszerben lebegõ hajĂłk.
Az eredmĂ©nyeikrõl a Nature Communications cĂmĂ» tudományos lapban beszámolĂł kutatĂłk eredetileg a pusztĂtĂł szökõár utáni kutatásokhoz csatlakoztak. A termĂ©szeti csapás nyomán több tonnányi szemĂ©t kerĂĽlt a Csendes-Ăłceánba, japán tengeri állatok fajainak százait találták Ă©lve az Észak-Amerika Ă©s a Hawaii-szigetek partjainál.
Forrás: MTI