2022.03.02
Az eddig azonosĂtott legközelebbi fekete lyuk nem is lĂ©tezik
Azok a csillagászok, akik úgy vélték, felfedezték
A Telescopium csillagkĂ©p HR 6819 jelĂ» rendszere 2020-ban kerĂĽlt a hĂrek Ă©lĂ©re, amikor a csillagászok bejelentettĂ©k, hogy fekete lyuk találhatĂł benne. A Földtõl csak ezer fĂ©nyĂ©vre lĂ©võ Ă©gitest volt az eddig azonosĂtott fekete lyukak közĂĽl a legközelebbi.
A felfedezĂ©st tevõ kutatĂłcsoport akkor azt Ărta, a fekete lyuk lĂ©te szĂĽksĂ©ges volt, hogy Ă©rtelme legyen a rendszer kĂ©t csillaga mozgásának, ami arra utalt, hogy egymás körĂĽl kering a fekete lyuk Ă©s az egyik csillag, a másik csillag tágabb pályán mozog.
A tudĂłsok most azt Ărták, tĂ©vedtek, a fekete lyuk nem lĂ©tezik.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagásza, Dietrich Baade, a tanulmány társszerzõje azt mondta, korábban csak egy fényfoltot észleltek, amely két csillagra utaló jegyeket tartalmazott.
Mivel mindkét csillag fényessége és kora hasonló, a tömegük is hasonló lenne és nagy sebességgel keringenének egymás körül.
"Mivel csak azt a csillagot láttuk, amely körül nagy sebességgel keringett valamilyen nagy tömegû égitest, amit nem láttunk, feltételeztük, hogy ez a láthatatlan óriás egy harmadik objektum, nevezetesen egy fekete lyuk" - mondta Baade.
Más kutatĂłk azon a vĂ©lemĂ©nyen voltak, hogy a rendszerben csak kĂ©t csillag van, egyikĂĽkbõl nemrĂ©giben a másik kiszakĂtott egy darabot, az ilyet nĂ©ha csillagvámpĂrnak nevezik. A vámpĂr tömege ezután lĂ©nyegesen megnõtt - Ărta a The Guardian online kiadása az Astronomy and Astrophysics cĂmĂ» szaklap friss száma alapján. Az Ăşj tanulmányban Baade Ă©s kutatĂłtársai az ESO kĂ©t teleszkĂłpja, a VLT Ă©s a VLTI Ăşj adatait elemeztĂ©k.
Noha az eredmények alapján a fekete lyuk gondolatát elvetették, a kutatók bizakodnak.
"A lerabolt csillag még izgalmasabb, mint a fekete lyuk, mert olyan fázisban kapták el, ami a rendszer teljes élettartamának csak egy igen kis töredéke" - mondta Baade.
A lecsupaszĂtott csillag megmutathatja az Ă©gitest belsõ rĂ©szeit, mert a vámpĂrcsillag "harapása" eltávolĂtotta rĂłla a vastag kĂĽlsõ rĂ©tegek átláthatatlan fĂĽggönyĂ©t, Ăgy közelebbrõl nĂ©zhetjĂĽk meg, hogy hozza lĂ©tre a csillag az energiát, amelyet kisugároz, Ă©s hol szintetizálja az Ăşj elemeket - tette hozzá.
A tudós szerint amikor ilyen elemek lökõdnek ki, a csillagpor nemcsak új csillagokat, hanem bolygókat és bolygólakókat is létrehozhat.
Forrás: MTI