2022.03.25
Összeroppant a Conger-jégself az Antarktiszon a mûholdfelvételek szerint
Mûholdfelvételek szerint a mintegy Róma nagyságú C
A Conger-jĂ©gself, amelynek felszĂni kiterjedĂ©se 1200 nĂ©gyzetkilomĂ©ter volt, a felvĂ©telek tanĂşsága alapján március 15-e környĂ©kĂ©n szakadt le Ă©s tört össze. A mĂşlt hĂ©ten az Antarktisz keleti rĂ©szĂ©n szokatlanul meleg volt, a Concordia bázison március 18-án mĂnusz 11,8 Celsius fokot mĂ©rtek, ami több mint 40 Celsius fokkal melegebb, mint az ebben a szezonban ott megszokott. A rekordhõmĂ©rsĂ©kleteket egy lĂ©gköri folyĂł okozta, amely csapdába ejtette a meleget a kontinens felett.
A jégselfek a jégtakarók óceán feletti nyúlványai, amelyek fontos szerepet játszanak a szárazföldi jég visszatartásában. Nélkülük a szárazföldi jég gyorsabban áramlik az óceánba, ami a tengerszint emelkedéséhez vezet.
Az Antarktiszon legutĂłbb 2000-es Ă©vek elejĂ©n a Larsen B jĂ©gself leszakadása volt ilyen horderejĂ» esemĂ©ny, annak ellenĂ©re, hogy a Conger a Larsen B-hez kĂ©pest viszonylagosan kicsi. Catherine Colello Walker, a NASA tudĂłsa szerint miközben a Conger eltĂ»nĂ©sĂ©nek nem lesz igazán nagy hatása, azt azonban jĂłl jelzi, hogy mire számĂthatunk.
A Conger jĂ©gself a 2000-es Ă©vek közepe Ăłta egĂ©szen 2020 elejĂ©ig fokozatosan zsugorodott - idĂ©zte fel Walker. IdĂ©n március 4-re Ăşgy tĂ»nt, hogy a jĂ©gtakarĂł a januárban mĂ©rt 1200 nĂ©gyzetkilomĂ©teres felszĂni kiterjedĂ©sĂ©nek több mint felĂ©t elvesztette.
Peter Neff, a Minnesotai Egyetem glaciolĂłgusa meglepõnek nevezte, hogy a kontinens keleti rĂ©szĂ©n törtĂ©nt ilyen jelensĂ©g. Mint mondta: az Antarktisz keleti rĂ©szĂ©re mĂ©g mindig Ăşgy gondolunk, mint szilárd, magas, hideg, mozdĂthatatlan jĂ©gtömbre, miközben a jelek arra utalnak, hogy az ottani jĂ©g szintĂ©n gyors ĂĽtemben olvad.
A Copernicus Sentinel-1 mûholdfelvételei azt mutatják, hogy a jégself összeroppanása március 5. és 7. között kezdõdött.
Helen Amanda Fricker, a Scripps Sarkközpont kutatĂłja egy Twitter-ĂĽzenetben arrĂłl Ărt, hogy márciusban a Kelet-Antarktiszon három alkalommal szakadtak le jĂ©gdarabok: a Conger-jĂ©gself összeomlásán kĂvĂĽl a Totten-gleccserrõl Ă©s a Glenzer-jĂ©gselfrõl is törtek le kisebb jĂ©gdarabok. FelhĂvta rá a figyelmet, hogy mivel a Kelet-Antarktisz jegĂ©nek nagy rĂ©szĂ©t a jĂ©gselfek tartják vissza, az összes ottani jĂ©gselfet szemmel kell tartani.
Matt King ausztrál professzor, az Antarktiszi Tudományos Központ vezetõje elmondta, hogy szerencsĂ©re a Conger mögött lĂ©võ gleccser kicsi, Ăgy annak nem lesz komoly hatása, hogy bejut a tengerbe. A tudĂłs azonban azt jĂłsolta, hogy az Ă©ghajlat felmelegedĂ©sĂ©vel a jövõben mĂ©g több jĂ©gtábla fog leszakadni, Ă©s ennek következtĂ©ben annyi jĂ©g olvadhat el, ami már megemelheti a globális tengerszintet.
Forrás: MTI