2023.06.07
Elõször mutatták ki a szûznemzést krokodilnál egy Costa Rica-i állatkertben
Elõször mutatták ki a szûznemzést krokodilnál egy
A szĂ»znemzĂ©s jelensĂ©gĂ©t egyes madárfajoknál, halaknál Ă©s más hĂĽllõknĂ©l is kimutatták már, de krokodiloknál azonban korábban mĂ©g soha. A tudĂłsok szerint a tulajdonságot egy evolĂşciĂłs õstõl örökölhettĂ©k, Ăgy elkĂ©pzelhetõ, hogy a dinoszauruszok is kĂ©pesek lehettek az önmegtermĂ©kenyĂtĂ©sre.
A tojást egy 18 Ă©ves nõstĂ©ny hegyesorrĂş krokodil rakta a Parque Reptilandiában 2018 januárjában. A benne lĂ©võ utĂłd teljesen kifejlõdött, de nem mutatott Ă©letjeleket, Ă©s nem kelt ki. A tojást lerakĂł krokodilt kĂ©tĂ©ves korában szereztĂ©k be, Ă©s egĂ©sz Ă©letĂ©ben más krokodiloktĂłl elkĂĽlönĂtve tartották. EzĂ©rt a park tudományos csapata felvette a kapcsolatot egy virginiai kutatĂłegyetemmel, amely a szĂ»znemzĂ©sre, tudományos nevĂ©n partenogenezisre specializálĂłdott. A szakĂ©rtõk megvizsgálták a magzatot, Ă©s megállapĂtották, hogy genetikailag több mint 99,9 százalĂ©kban azonos az anyjával, ami megerõsĂtette, hogy az ivadĂ©knak nem volt apja, azaz ivartalan szaporodás eredmĂ©nye volt.
A kutatĂłk a Royal Society Biology Letters cĂmĂ» folyĂłiratában azt Ărták, hogy a krokodiloknál gyakoribbak lehetnek a szĂ»znemzĂ©sek, Ă©s eddig csak azĂ©rt maradtak Ă©szrevĂ©tlenek, mert senki sem kereste az ilyen eseteket.
"Nem ritka, hogy a fogságban tartott hĂĽllõk egy fĂ©szekaljnyi tojást raknak, de mivel el vannak szigetelve a párjuktĂłl, ezeket a tojásokat általában Ă©letkĂ©ptelennek tekintik Ă©s kidobják" - Ărták tanulmányukban a szerzõk, hozzátĂ©ve: eredmĂ©nyeik azt sugallják, hogy hĂmek hiányában is meg kell vizsgálni a tojásokat a potenciális Ă©letkĂ©pessĂ©g szempontjábĂłl.
Egyelõre nem világos, hogy miĂ©rt fordul elõ a partenogenezis a kĂĽlönbözõ fajoknál, de egyre gyakrabban Ă©rtesĂĽlni hasonlĂł esetekrõl, valĂłszĂnĂ»leg azĂ©rt, mert a kutatĂłk most már keresik azokat. Az egyik elmĂ©let szerint az ivartalan szaporodás akkor fordul elõ a szĂ»znemzĂ©sre kĂ©pes fajoknál, amikor egyedszámuk csökken, Ă©s a kihalás szĂ©lĂ©re kerĂĽlnek.
Forrás: MTI