2023.06.12
Gyerekek is áldozatai lehetnek a TikTokon történõ csalásoknak az ESET elemzése szerint
Az üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftverme
Az ESET adatai szerint az alkalmazás népszerûségét mutatja, hogy a rövid videók megosztására és megtekintésére alkalmas felület mindössze hat év alatt meghatározó közösségi médiummá vált, brit és amerikai felhasználói pedig már több idõt töltenek el az alkalmazásban, mint a YouTube-on.
Az elemzĂ©s öt tipikus csalást sorol fel, elsõ helyen emlĂtve a gyors meggazdagodást ĂgĂ©rõ átverĂ©seket Ă©s kripto-csalásokat. A szĂ©lhámosok gyakran Ăşgy csapják be áldozataikat, hogy hatalmas hasznot ĂgĂ©rnek kevĂ©s erõfeszĂtĂ©sĂ©rt cserĂ©be. A nĂ©pszerĂ»vĂ© válĂł, Ă©s gyakran bezuhanĂł kriptovaluták általában nagy visszhangot váltanak ki az interneten, sokszor pedig Ă©ppen a TikTokon prĂłbálják átverni velĂĽk az embereket. Ezek az ajánlatok viszont tĂşl jĂłl hangzanak ahhoz, hogy igazak legyenek, Ă©s valĂłjában nem is azok - Ărták.
A közlemĂ©ny szerint a másik csalási mĂłd a klasszikusnak számĂtĂł adathalász-ĂĽzenetek. Ezek olyan e-mailek vagy szövegek, amelyeket vĂ©letlenszerĂ»en kĂĽldenek ki, abban a remĂ©nyben, hogy egy tiktoker postaládájában landolnak. Felajánlhatnak ellenõrzött jelvĂ©nyt a TikTok fiĂłkhoz, ĂgĂ©rhetnek több követõt vagy szponzori egyĂĽttmĂ»ködĂ©st: amint a cĂ©lpont rákattint az ĂĽzenetben találhatĂł linkre, átirányĂtják egy olyan oldalra, ahol a TikTok bejelentkezĂ©si adatokat kĂ©rik. Ha nincs bekapcsolva a kĂ©tfaktoros hitelesĂtĂ©s - ami a TikTok-fiĂłkokban nem alapbeállĂtás - az adatok átadása után a hackerek átveszik az irányĂtást a fiĂłk felett, Ă©s akár ki is zárhatják a valĂłdi felhasználĂłt, akinek Ăgy, ha pĂ©ldául egy influenszerrõl van szĂł, akár a megĂ©lhetĂ©se is veszĂ©lybe kerĂĽlhet.
Az ESET szerint a TikTok mĂ©g mindig tele van bot-fiĂłkokkal, amelyek Ăşgy lĂ©pnek kapcsolatba az áldozatokkal, hogy a megcĂ©lzott felhasználĂłk azt hiszik, egy valĂłdi szemĂ©llyel csevegnek - a gyerekek kĂĽlönösen sebezhetõk ebbõl a szempontbĂłl. A botok bizalmas adatokat kĂ©rhetnek cĂ©lpontjaiktĂłl, vagy akár egy csalĂł weboldalra irányĂthatják át õket, ahol megprĂłbálnak adatokat szerezni tõlĂĽk, vagy kártĂ©kony szoftvereket telepĂthetnek a telefonjukra.
A TikTok hamis fiĂłkjai idõnkĂ©nt letölthetõ alkalmazásokat hirdetnek, amelyek valĂłjában átverĂ©sek. A felhasználĂł találkozhat olyan esettel is, amikor a fiĂłk azt állĂtja, hogy bizonyos fizetõs alkalmazások egy kĂĽlsõ fĂ©ltõl származĂł alkalmazásboltbĂłl ingyenesen letölthetõk. Ezek az alkalmazások viszont a szemĂ©lyes adatokat prĂłbálják ellopni, vagy kártĂ©kony szoftvereket, reklámprogramokat telepĂthetnek a kĂ©szĂĽlĂ©kekre.
Az ötödikkĂ©nt felsorolt csalás során egyes fiĂłkok megprĂłbálhatják valĂłdi hĂressĂ©geknek kiadni magukat, általában lemásolva egy sztár felhasználĂłi fiĂłkját, Ăgy prĂłbálnak meg minĂ©l több követõt szerezni, Ă©s mielõtt lebuknának vagy jelentenĂ©k õket, a platformot átverĂ©sekre, pĂ©ldául kriptopĂ©nz-befektetĂ©si csalások nĂ©pszerĂ»sĂtĂ©sĂ©re használhatják.
A közlemĂ©ny idĂ©zi Csizmazia-Darab Istvánt, az ESET termĂ©keket forgalmazĂł Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakĂ©rtõjĂ©t, aki elmondta: az adatok biztonsága Ă©rdekĂ©ben Ă©rdemes bekapcsolni a kĂ©tfaktoros hitelesĂtĂ©st a gyermekek által használt fiĂłkokon is. Hozzátette, fontos kiemelni, hogy más platformokhoz hasonlĂłan, a TikTok sem lĂ©p kapcsolatba a felhasználĂłval azĂ©rt, hogy számlaadatokat, jelszavakat, egyszeri jelszĂłt vagy más bizalmas informáciĂłt kĂ©rjen. Ha mĂ©gis ilyen kĂ©rĂ©s Ă©rkezik, az biztosan átverĂ©s - közölte.
A szakértõ azt tanácsolja, hogy a szülõk válasszák ki a gyermekek korának megfelelõ eszközöket, és szabjanak tematikus és idõbeli korlátokat a használatukra. Célszerû szülõi felügyeletet lehetõvé tevõ alkalmazásokat is letölteni, mint az ESET megoldása is.
Kifejtette, fontos az is, hogy ösztönözzĂ©k a gyerekeket Ă©rdekes, interaktĂv programok használatára, mint pĂ©ldául a programozás alaplĂ©pĂ©seinek megtanulását segĂtõ weboldalakĂ©ra.
Forrás: MTI