2024.04.12
SzĂĽletĂ©snapi gálaest a Nemzeti SzĂnházban
Kilencvenedik születésnapja alkalmából nagyszabású
A nemzet szĂnĂ©szĂ©t, Kossuth- Ă©s Jászai Mari-dĂjas, Ă©rdemes Ă©s kiválĂł mĂ»vĂ©szt, a JĂłzsef Attila SzĂnház, a Vidám SzĂnpad Ă©s a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját, a Nemzeti SzĂnház társulatának tagját a teátrum nagyszĂnpadán hĂ©tfõn.
Az est folyamán szĂnházi társulatok, mĂ»vĂ©szkollĂ©gák, barátok Ă©s sztárfellĂ©põk is köszöntik Bodrogi Gyulát április 15-i szĂĽletĂ©snapja alkalmábĂłl - olvashatĂł a Nemzeti SzĂnház MTI-hez eljuttatott közlemĂ©nyĂ©ben.
Mint Ărják, szĂĽletĂ©snapja alkalmábĂłl a Nemzeti Magazin fõszerkesztõje, Kornya István beszĂ©lgetett a szĂnmĂ»vĂ©sszel, többek között arrĂłl, hogy eredetileg rendezõ szakra jelentkezett a fõiskolára, mĂ©gis szĂnĂ©sz lett. Bodrogi Gyula elmondta, hogy az utolsĂł pilllantban a portástĂłl tudta meg, hogy abban az Ă©vben nem indul rendezõ szak, ezĂ©rt szĂnĂ©sznek jelentkezett. "De ha azt mondja nekem, hogy csak szĂnházturisztikaszak indul, akkor arra jelentkeztem volna" - tette hozzá.
ArrĂłl beszĂ©lt, hogy a szĂnházban a szĂnĂ©sz Ă©s a közönsĂ©g játszik. NĂ©lkĂĽlĂĽk nincs elõadás. "A rendezõre is nagy szĂĽksĂ©g van, Ă©s az összes többi - a dĂszlet- Ă©s jelmeztervezõ, a világosĂtĂł, a kellĂ©kes, mindenki - csak õket, a szĂnĂ©szeket segĂti" - mondta, kiemelve: az a dolguk, hogy hatásosabbá tegyĂ©k azt, amit a szĂnĂ©szek elõadnak. "Ahhoz is hozzá kell járulniuk, hogy akihez szĂłl a szĂnpadi játĂ©k, tehát a nĂ©zõtĂ©ren ĂĽlõ közönsĂ©g megfelelõen reagáljon. SĂrjon, nevessen, elgondolkodjon" - tette hozzá.
KitĂ©rt arra is, hogy mit jelent ma a siker. Mint kiemelte, nagyon sok fogalom jelentĂ©se megváltozott, Ăgy ma már a siker sem egyĂ©rtelmĂ».
Egy-kĂ©t kivĂ©teltõl eltekintve nálunk ma már nincsenek igazán sorozatosan mĂ»soron tartott, Ăşgynevezett en suite-elõadások - mondta, hozzátĂ©ve, hogy a repertoárszĂnházakban, ha egy bemutatĂłrĂłl azt Ărják, hogy sikeres, annak semmi jelentõsĂ©ge. "Legfeljebb havonta egyszer vagy kĂ©tszer játsszák. Mire legközelebb mĂ»sorra tĂ»zik, már senki sem emlĂ©kszik, mit mondtak vagy Ărtak rĂłla" - hangsĂşlyozta, hozzáfĂ»zve, hogy Ăgy nem lehetnek igazán komoly sikerek, de a bukások sem tĂ»nnek fel senkinek. "Én ezt is hiányolom. A siker Ă©s a bukás csak egyĂĽtt Ă©rtelmezhetõ" - mondta. A teljes interjĂş a Nemzeti Magazinban Ă©rhetõ el.
Bodrogi Gyula Budapesten szĂĽletett 1934-ben. Édesapja vadász volt, aki fiával is megszerettette ezt az idõtöltĂ©st. GyermekkĂ©nt pedagĂłgusnak kĂ©szĂĽlt, matematika-fizika tanár szeretett volna lenni, de vĂ©gĂĽl a mĂ»vĂ©szetek mellett kötelezte el magát. Pályáját nĂ©ptáncoskĂ©nt kezdte, 1954-ben jelentkezett a SzĂnház- Ă©s FilmmĂ»vĂ©szeti Fõiskolára, diplomáját 1958-ban kapta meg. Elsõ szerzõdĂ©se a JĂłzsef Attila SzĂnházhoz kötötte, amelyhez több mint hĂşsz Ă©vig hĂ» maradt.
A Vidám SzĂnpadhoz 1982-ben kerĂĽlt, ahol volt szĂnĂ©sz, mĂ»vĂ©szeti igazgatĂł, igazgatĂł-rendezõ, majd 1996 Ă©s 2002 között a Vidám SzĂnpad Kht. ĂĽgyvezetõ igazgatĂłja, 2002-ben pedig örökös taggá választották. 2003-ban Jordán Tamás igazgatĂł meghĂvására a Nemzeti SzĂnházhoz szerzõdött, amelynek azĂłta is tagja. 1975-tõl tanĂtott a SzĂnház- Ă©s FilmmĂ»vĂ©szeti Fõiskolán.
PályakezdõkĂ©nt elsõsorban kortárs Ă©s klasszikus darabok karakterszerepeit játszotta, de hamarosan felfedeztĂ©k komikusi tehetsĂ©gĂ©t is. Muzikalitását, kiválĂł tánctudását zenĂ©s-táncos darabokban kamatoztathatta. RendezõkĂ©nt is szĂvesen választott zenĂ©s darabokat. FilmszĂnĂ©szkĂ©nt is hamar a közönsĂ©g kedvence lett. Elsõ filmjĂ©t, a KĂĽlvárosi legendát Máriássy FĂ©lix rendezte 1957-ben, ezután szinte Ă©vente forgatott.
LegnĂ©pszerĂ»bb szerepei a televĂziĂłhoz kötõdnek. Az õ rekedtes hangján szĂłlalt meg SĂĽsĂĽ, a sárkány, a KĂ©rem a következõt (Dr. BubĂł) Csõrmestere Ă©s a Vuk kárörvendõ varjĂşja. A Linda cĂmĂ» sorozatban õ alakĂtotta a cĂmszereplõ Ă©desapját, kedvelt szereplõje show-mĂ»soroknak Ă©s kabarĂ©knak is.
A vadász nĂ©ha fõz is cĂmmel 1993-ban könyvet jelentetett meg, amelyben legkedvesebb vadásztörtĂ©neteit Ă©s receptjeit adta közre. KĂ©sõbb több könyve is megjelent, 2020-ban pedig LĂ©ner PĂ©ter rendezõ publikálta rĂłla szĂłlĂł interjĂşkötetĂ©t, Bodrogi cĂmmel.
Forrás: MTI