2024.06.29
Ukrán külügyminiszter: igazságos béke nélkül új háború lesz
Amennyiben a béke igazság nélküli, új háború lesz
"A cĂ©l nemcsak a háborĂş megállĂtása, hanem olyan feltĂ©telek megteremtĂ©se, amelyek közt a bĂ©ke igazságos Ă©s fenntarthatĂł lesz, Ă©s egy Ăşj háborĂş fenntarthatatlan alternatĂvává válik" - mondta Kuleba, hozzátĂ©ve, hogy olyan környezetet kell teremteni, amelyben egy Ăşjabb agressziĂł nem lehetsĂ©ges.
A politikus szerint ez azért szükséges, "mert mindenkinek látnia kell, mi történik vele, ha agressziót követ el egy szuverén állam ellen".
Derûlátásának adott hangot a nemrég Svájcban tartott békekonferenciával kapcsolatban, amelyen több mint száz állam és szervezet képviselõje vett részt.
"Amikor azt látjuk, hogy ennyi ország hajlandĂł egyĂĽtt cselekedni, az remĂ©nyt ad arra, hogy lehetsĂ©ges az igazságos Ă©s tartĂłs bĂ©ke" - mondta Kuleba a szombati vezetõi panelbeszĂ©lgetĂ©sen, melynek cĂme Észak-DĂ©l, Kelet-Nyugat: A biztonságos átjárĂłk keresĂ©se volt.
Minden következõ lĂ©pĂ©s nehezebb lesz az elõzõnĂ©l, de nincs más alternatĂva - hĂşzta alá.
Josep Borrell, az EU kĂĽl- Ă©s biztonságpolitikai fõkĂ©pviselõje elmondta: a Nyugatnak ma nagy felelõssĂ©ge van abban, hogy megakadályozza a Kelet Ă©s Nyugat közötti megosztottságot. Oroszország Ă©s KĂna szövetsĂ©ge megosztaná a világot - hangoztatta.
Megjegyezte, hogy napjainkban a multilateralizmus válságban van, mivel számos ország a multipolaritás felé fordul, mert az számukra elõnyösebb, és a multilateralizmust felváltották a "tranzakciós kapcsolatok".
"Több a szereplõ, kevesebb a szabály és sokkal több a nyugtalanság" - fogalmazott.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter is az igazságos béke szükségességét hangsúlyozta.
NĂ©hány nappal ezelõtt Olaszország Ăşgy döntött, hogy Ăşjabb katonai segĂ©lyszállĂtmányt kĂĽld Ukrajnának - emlĂ©keztetett, megjegyezve, hogy RĂłma azt szeretnĂ©, ha Ukrajna minĂ©l hamarabb csatlakozna az EurĂłpai UniĂłhoz.
Tajani arra is figyelmeztetett, hogy a Nyugat-Balkánnak prioritássá kell válnia a nemzetközi közösség számára, mivel a régió elvesztése és Oroszország nagyobb befolyásának elfogadása hatalmas hiba lenne "a stabilitásra, a békére és számunkra".
A Dubrovniki Fórum - korábbi nevén Croatia Forum - nemzetközi konferenciát elõször 2006-ban rendezték meg állam- és kormányfõk részvételével. A házigazda Horvátország akkoriban kezdte meg csatlakozási tárgyalásait az Európai Unióval, amelynek 2013 júliusa óta a tagja.
Forrás: MTI / Kriják Krisztina