2024.07.13
A NATO közelebb engedte Ukrajnát, kiállt KĂnával szemben, amĂg Orbán tovább szervezkedett
A NATO 75. évfordulóján tartott csúcstalálkozón tö
Ukrajnát Ăłvatosan közelebb engedtĂ©k a rĂ©gĂłta vágyott tagsághoz, Ă©s megprĂłbálták bebiztosĂtani, hogy az ország Donald Trump elnöksĂ©gĂ©vel se járjon olyan rosszul.
A NATO 75. Ă©vfordulĂłján tartott washingtoni csĂşcstalálkozĂłn a szövetsĂ©get Ă©rintõ törtĂ©nelmi kihĂvásokra prĂłbáltak megoldásokat találni: arra, hogy szorosabb szövetsĂ©gre lĂ©pnĂ©nek Ukrajnával, miközben az Ă©szak-atlanti szövetsĂ©g határainál már több mint kĂ©t Ă©ve dĂşl az orosz-ukrán háborĂş, a Nyugatnak választ kell adnia az egyre erõteljesebben fellĂ©põ KĂna jelentette geopolitikai kihĂvásokra, a katonai szövetsĂ©g szempontjábĂłl döntõ amerikai elnökválasztás közeledik.
Ahogy Jens Stoltenberg leköszönõ NATO-fõtitkár mondta, a szövetsĂ©get 75 Ă©vvel ezelõtt Washingtonban egyetlen ĂgĂ©rettel alapĂtották: az egyik szövetsĂ©ges elleni támadást az összes szövetsĂ©ges elleni támadásnak tekintik.
A csĂşcstalálkozĂłn a 32 tagország vezetõje - köztĂĽk Orbán Viktor - által kiadott zárĂłnyilatkozatban az eddigi leghatározottabban kijelentettĂ©k, hogy Ukrajna visszafordĂthatatlan Ăşton van afelĂ©, hogy a szövetsĂ©g tagjává váljon.
Ukrajna jövõje a NATO-ban van - Ărták.
A nyilatkozat megfogalmazása ezzel egyĂĽtt arra is vonatkozik, hogy a tagok között továbbra sincs meg az Ukrajna NATO-csatlakozásához szĂĽksĂ©ges teljes egyetĂ©rtĂ©s, de ahogy a The New York Times elemzõ cikke Ărja, a korábbi csĂşcstalálkozĂłkhoz kĂ©pest erõs szĂłhasználat ebbe az irányba mutat. A NATO vezetõi a dokumentummal határozottan jeleztĂ©k, hogy Ukrajna elõtt járhatĂł Ăşt van a tagság felĂ©, ám ahogy Stoltenberg is hangsĂşlyozta, Ukrajna csak az Oroszországgal szembeni háborĂş lezárulta után csatlakozhat a szövetsĂ©ghez.
Az észak-atlanti szövetség továbbra sem határozott meg pontos ütemtervet arra, hogy Ukrajna mikor válhat taggá, de kijelentették, hogy továbbra is támogatják Kijev demokratikus, gazdasági és biztonsági területeken hozott reformjait, amelyek el fognak vezetni a csatlakozáshoz.
A csúcstalálkozóra rávetette az árnyékát annak a lehetõsége, hogy Donald Trump lehet a következõ amerikai elnök: a volt államfõ számos alkalommal beszélt elismerõen Vlagyimir Putyin orosz elnökrõl, erõsen kritizálja Ukrajnát és az országnak juttatott amerikai katonai támogatást.
Trump Ăşjra Ă©s Ăşjra felhozza azt is, hogy kilĂ©ptetnĂ© a világ legerõsebb haderejĂ©t a NATO-bĂłl, mert szerinte aránytalanul sokba kerĂĽl Amerikának a nyugati országok kollektĂv vĂ©delmĂ©t biztosĂtĂł szövetsĂ©g ahhoz kĂ©pest, hogy a többi tag mennyit fizet be a közösbe.
Emiatt a washingtoni tárgyalások központi tĂ©mája volt a NATO-nak Ă©s az Ukrajnának nyĂşjtott segĂtsĂ©g bebiztosĂtása a Trump-elnöksĂ©g esetĂ©re. "Ukrajna meg tudja Ă©s meg is fogja állĂtani Putyint, kĂĽlönösen a teljes, kollektĂv támogatásunkkal" - mondta Joe Biden amerikai elnök a beszĂ©dĂ©ben.
A vezetõknek sikerĂĽlt megállapodniuk több konkrĂ©t lĂ©pĂ©s mellett abban is, hogy az eddigi gyakorlattal szemben ne az USA által vezetett alkalmi koalĂciĂłk, hanem maga a NATO legyen a fõ szervezõje az ukránoknak nyĂşjtott katonai támogatásnak Ă©s kikĂ©pzĂ©seknek.
A többi között a Trump jelentette fenyegetĂ©s miatt a tagországok az utĂłbbi szĂ»k Ă©vtizedben elkezdtek tempĂłsabban felzárkĂłzni ahhoz a közös vállaláshoz, hogy Ă©vente a GDP-jĂĽk legalább 2 százalĂ©kát vĂ©delmi kiadásokra fordĂtják.
AmĂg 2020-ban a 32 tagbĂłl mindössze kilenc tagállam felelt meg ennek, az idĂ©nre már 23 ország Ă©ri el ezt a cĂ©lt.
A csĂşcstalálkozĂłn kiemelt mozzanat volt, hogy a nyugati országoknak fel kell pörgetniĂĽk Ă©s modernizálniuk kell a hadiiparukat, ha tartani akarják a lĂ©pĂ©st elsõsorban Moszkva birodalmi ambĂciĂłival. Szokás szerint sok más kĂ©toldalĂş vagy kisebb egyĂĽttmĂ»ködĂ©st is megkötöttek, egyebek mellett az USA, Hollandia Ă©s Dánia bejelentette, hogy az elsõ F-16-os vadászgĂ©pek az idĂ©n nyárra már bevethetõk lesznek az ukránok számára.
A NATO vezetõi a zárĂłnyilatkozatban elĂtĂ©ltĂ©k Oroszország "felelõtlen Ă©s kĂ©nyszerĂtõ" nukleáris fenyegetĂ©seit, a nukleáris fegyverek FehĂ©roroszországban állomásoztatását. A szövetsĂ©gesek azonban továbbra is kĂ©szek fenntartani Moszkvával a kommunikáciĂłs csatornákat, hogy megakadályozzák az eszkaláciĂłt.
Ha volt elrontĂłja a gondosan megtervezett NATO-csĂşcstalálkozĂłnak, akkor Orbán Viktor volt az, Ărta a Guardian. A magyar miniszterelnök a komplett EU után NATO-szövetsĂ©geseit is feldĂĽhĂtette azzal, hogy a bĂ©kemissziĂłnak elnevezett akciĂłja során Zelenszkij után Putyinnal Ă©s Hszivel is találkozott, mielõtt Washingtonba Ă©rkezett volna, hogy aztán Trump floridai birtoka felĂ© vegye az irányt.
Orbán azért ment Trumphoz a brit lap információi szerint, hogy - a volt elnök újraválasztását szem elõtt tartva - az uniós országokat és Bident megkerülve a háttérben tárgyaljon egy orosz-ukrán békemegállapodásról.
Ennek megfelelõen sajtĂłhĂrek szerint Orbán a Putyinnal Ă©s Zelenszkijjel folytatott tárgyalásairĂłl beszĂ©lt a republikánus politikusnak a Mar-a-Lago-i birtokán.
A magyar miniszterelnök a jelenlegi amerikai elnöktõl nem kĂ©rt kĂ©toldalĂş találkozĂłt, csak egy kedvetlen kĂ©zfogásra futotta köztĂĽk. A találkozĂł elsõ napján ugyanakkor Recep Tayyip Erdogan török elnököt dicsĂ©rte, mondán, õ vezeti "az egyetlen olyan országot ami sikeresen közvetĂtett az orosz-ukrán háborĂşban", mivel tetõ alá tudott hozni egy megállapodást a fekete-tengeri gabonaszállĂtások ĂĽgyĂ©ben.
Forrás: 24.hu / abc24 media