2024.07.29
Kövér László az EP elnökénél reklamál, amiért Orbánék nem kaptak posztot
Kövér László az Országgyûlés elnöke levélben gratu
KövĂ©r LászlĂł levelĂ©ben hangsĂşlyozta, hogy a magyar közvĂ©lemĂ©ny megdöbbenĂ©ssel Ă©rtesĂĽlt arrĂłl, hogy megalakulásakor az EP a parlamenti demokrácia szabályait Ă©s az Ărott eurĂłpai jogot áthágva mintegy 18 milliĂł eurĂłpai szavazĂł akaratát hagyta figyelmen kĂvĂĽl, Ă©s nem juttatott az EP harmadik legerõsebb kĂ©pviselõcsoportjának egyetlen, az eddig elfogadott gyakorlat szerint õt megilletõ alelnöki, illetve bizottsági tisztsĂ©gviselõi helyet sem.
KövĂ©r itt Orbán Viktor Ă©s Fidesz EP-frakciĂłjárĂłl, a PatriĂłták EurĂłpáért-rĂłl beszĂ©lt. "A Magyarországon a választĂłpolgárok alkotmányos felhatalmazásával 2010 Ăłta kormányzĂł Fidesz-KDNP-koalĂciĂł eurĂłpai parlamenti kĂ©pviselõi mindannyian Metsola elnök asszonyra szavaztak, Ă©s szintĂ©n Ă©rtetlenĂĽl állnak az EP antidemokratikus döntĂ©se elõtt" - fogalmazott a házelnök.
LevelĂ©ben KövĂ©r LászlĂł arra hĂvta fel a figyelmet, hogy mind a magyar közvĂ©lemĂ©ny, mind a kormánypárti kĂ©pviselõk abban remĂ©nykedtek, hogy az elmĂşlt öt Ă©vben oly sokszor tapasztalt eurĂłpai parlamenti gyakorlatot meghaladva az Ăşj összetĂ©telĂ» EP fontosnak tartja EurĂłpa egysĂ©gĂ©t, Ă©s szakĂt azzal a gyakorlattal, hogy megbĂ©lyegzi Ă©s megprĂłbálja kirekeszteni azokat az országokat, pártokat Ă©s kĂ©pviselõiket, amelyek, illetve akik vĂ©lemĂ©nye Ă©s demokratikus felhatalmazásra alapozĂłdĂł álláspontja egyes kĂ©rdĂ©sekben eltĂ©r az EP többsĂ©gĂ©nek vĂ©lemĂ©nyĂ©tõl. A házelnök azt Ărta, a magyar OrszággyĂ»lĂ©sben 1990, azaz a kommunista diktatĂşrát követõ elsõ szabad választás Ăłta töretlen gyakorlat, hogy a választĂłk felhatalmazásábĂłl bejutott pártok mandátumaik arányában töltik be a parlamenti tisztsĂ©geket.
Kövér László szerint minden, az európai népképviseleti demokratikus értékek, valamint a sokat hangoztatott jogállamiság iránt bizalommal lévõ politikusban kérdésként merül föl, hogy az EP vezetése ezt a "kirekesztõ és megosztó helyzetet" jó, illetve olyan gyakorlatnak tartja-e, amelyet a nemzeti parlamenteknek is követniük kellene, és esetleg az Országgyûlésben is hasonló megoldásokat tartanának-e szükségesnek.
Az OrszággyĂ»lĂ©s elnöke levelĂ©ben kifejezte azon meggyõzõdĂ©sĂ©t, hogy egyetlen tisztessĂ©ges, a demokráciához õszinte szándĂ©kkal viszonyulĂł politikus, Ăgy az EP elnöke sem Ă©rthet egyet az EP önkĂ©nyes eljárásával.
KövĂ©r LászlĂł kĂĽlönösen visszatetszõnek Ă©s veszĂ©lyesnek nevezte, hogy az EurĂłpai UniĂłt (EU) szuverĂ©n tagállamok önkĂ©ntes Ă©s szubszidiaritáson alapulĂł egyĂĽttmĂ»ködĂ©sekĂ©nt felfogĂł, konzervatĂv politikai csoportosulások elleni egye gyĂ»lölködõbb hangvĂ©telĂ» Ă©s az uniĂł Ărott Ă©s Ăratlan szabályait egyre nyĂltabban áthágĂł támadások egyik indĂtĂ©ka az uniĂł határán zajlĂł "szláv testvĂ©rháborĂş" megĂtĂ©lĂ©sĂ©ben megmutatkozĂł vĂ©lemĂ©nykĂĽlönbsĂ©g.
"Az UniĂł politikusai által sokat emlegetett álláspont szerint az EU a bĂ©ke megteremtĂ©sĂ©re jött lĂ©tre Ă©s meggyõzõdĂ©sĂĽnk szerint ehhez nem mĂ©ltĂł az az eurĂłpai parlamenti állásfoglalás, amely elĂtĂ©li a magyar miniszterelnök bĂ©kĂ©Ă©rt tett erõfeszĂtĂ©seit" - fogalmazott.
Forrás: 24.hu / abc24 media