2024.08.07
A jövõ hét elején figyelhetõ meg a legtöbb hullócsillag
Jövõ hétfõn tetõzik a Perseida meteorraj, ekkor fi
A Perseidák meteorraj maximuma idĂ©n augusztus 12-Ă©n 16:00 Ăłrára esik, de már vasárnap estĂ©tõl Ă©rdemes az eget kĂ©mlelni - Ărták a közlemĂ©nyben. A szakemberek szerint a legtöbb, ĂłránkĂ©nt 75-100 hullĂłcsillagot hajnalban lehet majd megpillantani a hĂ©t elejĂ©n.
A meteorzápor megfigyelĂ©sĂ©hez Ă©rdemes fĂ©nyszennyezĂ©stõl távoli helyet keresni, ahol az Ă©gbolt jĂłl beláthatĂł. A Hold idĂ©n elsõ negyedben jár, Ăgy fĂ©nyszennyezĂ©se csak mĂ©rsĂ©kelten zavarja majd a megfigyelĂ©st, a szerencsĂ©sebbek pedig mĂ©g nĂ©hány szĂ©p, fĂ©nyesen izzĂł tĂ»zgömböt is láthatnak - olvashatĂł a közlemĂ©nyben.
A Perseidák hullása már július végén elkezdõdött, a jelenség maximuma után napról napra kisebb gyakorisággal látszanak még Perseidák egészen augusztus végéig.
A Perseidák meteorraj meteoroidjai a 109P/Swift-Tuttle ĂĽstökösbõl származnak. Ez az ĂĽstökös átlagosan 133 Ă©venkĂ©nt kerĂĽli meg a Napot. Az ĂĽstökösbõl "kipöfĂ©kelt" porszemcsĂ©k az ĂĽstökös pályája mentĂ©n eloszlanak, Ă©s az ĂĽstököshöz hasonlĂł sebessĂ©ggel tovább keringenek a Nap körĂĽl. Amikor a Föld keresztezi az ĂĽstökös pályáját, a porszemcsĂ©k ĂĽtköznek a Föld lĂ©gkörĂ©vel. Az aprĂł ĂĽtközõ testek rendkĂvĂĽl nagy sebessĂ©gĂĽk miatt ionizálják a felsõlĂ©gkör gázmolekuláit, amik látványos felfĂ©nylĂ©st, ioncsatornát kĂ©peznek. Ez láthatĂł a földrõl, akár sok tĂz kilomĂ©teres távolságbĂłl hullĂłcsillagnak - magyarázták a közlemĂ©nyben.
A Perseidák megfigyelésére a Svábhegyi Csillagvizsgáló dupla észlelõestét szervez a Hullócsillagok éjszakája rendezvényükön, melyre a csillagvizsgáló honlapján lehet jelentkezni.
A meteorrajról bõvebb információk a Svábhegyi Csillagvizsgáló blogbejegyzésében találhatók - áll az összegzésben.
Forrás: MTI