2024.08.16
Egy géndefektus miatt váltak barátságossá a kutyák
Az ELTE etológusai és amerikai kutatók legújabb er
A kutyák egyik legszembetĂ»nõbb tulajdonsága, hogy sokkal barátságosabbak az emberekkel, mint a farkasok, ami a háziasĂtás során bekövetkezõ genetikai változások eredmĂ©nye - olvashatĂł az ELTE MTI-hez eljuttatott csĂĽtörtöki közlemĂ©nyĂ©ben.
Az összegzĂ©s szerint az emberek között is elõfordul veleszĂĽletett extrĂ©m barátságosság, mĂ©gpedig a Williams-Beuren szindrĂłmások között. Ráadásul a kutyák Ă©s a Williams szindrĂłmások genomjában hasonlĂł gĂ©ndefektust sikerĂĽlt azonosĂtani - Ărták.
"A GTF2I gĂ©n az idegrendszer fejlõdĂ©sĂ©nek szabályozásában vesz rĂ©szt, fõkĂ©nt a szorongással Ă©s a barátságossággal kapcsolatos idegpályákban fejti ki a hatását. A mostani vizsgálatunkban azt szerettĂĽk volna megvizsgálni, hogy a gĂ©n kĂĽlönbözõ változatai eltĂ©rõ kromatintĂ©rszerkezethez vezetnek-e" - rĂ©szletezte a közlemĂ©nyben Bridgett vonHoldt, a Princeton Egyetem kutatĂłja, a BMC Genomics cĂmĂ» szakfolyĂłiratban megjelent publikáciĂł vezetõ szerzõje.
A kromatin a kromoszómákat alkotó, DNS-bõl és fehérjébõl álló komplex elnevezése. "A GTF2I génnek ugyanis több változata van. A farkasok eltérõ változatot hordoznak, mint a kutyák többsége. Ha a különbözõ génváltozatok megváltoztatják a kromatin térbeli szervezõdését, akkor az hatással lehet a gén aktivitására is" - tette hozzá.
A kutatóknak a vizsgálathoz kutyák agyszövetére volt szükségük, ezért megkeresték az ELTE Etológia Tanszék Kutya Agy- és Szövetbankjának munkatársait.
A szövetbankba gazdák felajánlásai alapján kerülnek a kutyák, akiket egészségügyi okokból altattak el, többnyire idõs korban. Ebbe a vizsgálatba csak olyan kutyákat vontunk be, amelyeknek nem volt idegrendszeri betegségük - magyarázta Kubinyi Enikõ, tanszékvezetõ egyetemi tanár, aki Sándor Sára genetikus és Czeibert Kálmán állatorvossal közösen hozta létre a bankot 2017-ben.
Az eredmények igazolták a várakozásokat, mert a GTF2I gén õsi és modern változatai eltérõ kromatinszervezõdéshez vezetnek.
"A DNS-be gyakran beĂ©pĂĽlnek önsokszorozĂł, mobilis gĂ©nszakaszok, Ăşgynevezett retrotranszpozonok. A GTF2I gĂ©n õsi változatába beĂ©pĂĽlt egy ilyen szakasz, de a modern kutyagenombĂłl kiszelektálĂłdott. Azt találtuk, hogy a retrotranszpozon jelenlĂ©te vagy a hiánya megváltoztatja a GTF2I gĂ©nt magába foglalĂł kromatin háromdimenziĂłs szerkezetĂ©t. Ha a szakasz hiányzik, a DNS összecsomagolĂłdásakor nem alakul ki egy kromatinhurok. Ez megváltoztatja a gĂ©nkifejezõdĂ©st, ami rĂ©szben magyarázatot adhat a kutyák Ă©s a farkasok viselkedĂ©se közti kĂĽlönbsĂ©gre" - foglalta össze Dhriti Tandon, a tanulmány elsõ szerzõje. Az eredmĂ©nyek alapján Ăşgy tĂ»nik, hogy a kutyák Ă©s az emberek hiperszociális viselkedĂ©sĂ©nek hasonlĂł a molekuláris háttere - állapĂtották meg a kutatĂłk.
"Amikor azt találjuk, hogy a kutyák más génváltozatokat hordoznak, mint a farkasok, akkor feltételezhetõ, hogy a különbség evolúciós jelentõségû" - emelte ki Kubinyi Enikõ, aki szerint az a felismerésük, hogy a viselkedés kialakulásához nem csak a DNS bázissorendje, hanem a fehérjékkel összekapcsolódó térszerkezete is hozzájárulhat, új irányt adhat a kutyaevolúciós kutatásoknak.
Forrás: MTI