2024.08.17
Elhunyt Novák Ferenc Kossuth-dĂjas koreográfus
Életének 94. évében szombat hajnalban elhunyt Nová
A család tájékoztatása szerint életét az utolsó pillanatig szellemi frissességben töltötte.
Novák Ferenc az erdélyi Nagyenyeden született, felmenõi között örmények is voltak. A második világháború idején a család áttelepült Magyarországra, az érettségit már Budapesten tette le.
MĂ»szaki gyakornokkĂ©nt kezdett dolgozni a Vegyipari GĂ©p- Ă©s Radiátorgyárban, ahol a tánccsoport egyik tagja helyett egyszer neki kellett beugrania. Ezután rendszeresen eljárt a prĂłbákra is, majd csatlakozott az ÉpĂtõk egyĂĽttesĂ©hez, amelynek oszlopos tagja lett.
Katonai szolgálata alatt is táncos társakra talált, ekkor kĂ©szĂtette elsõ koreográfiáját. 1954 szeptemberĂ©ben nĂ©hány katonatársával alakĂtotta meg a Bihari János TáncegyĂĽttest (a nĂ©vadĂł cigányprĂmás a verbunkos egyik legjelentõsebb kĂ©pviselõje volt). A tánccsoport egyre nagyobb sikereket Ă©rt el, a hatvanas Ă©vek elejĂ©n már több nemzetközi elismerĂ©ssel is bĂĽszkĂ©lkedhettek.
1965-ben megbĂzták az 1949-ben alakult legrĂ©gebbi magyar mĂ»vĂ©szegyĂĽttes, a HonvĂ©d EgyĂĽttes tánckarának vezetĂ©sĂ©vel, miközben egyĂĽtt dolgozott a "biharisokkal" is.
Közben levelezõ tagozaton elvĂ©gezte az Eötvös Loránd Tudományegyetem nĂ©prajz szakát, 1969-ben a SzĂnház- Ă©s FilmmĂ»vĂ©szeti Fõiskolán szerzett koreográfus-rendezõi diplomát.
A HonvĂ©d EgyĂĽttesben nem engedtĂ©k maradĂ©ktalanul megvalĂłsĂtani elkĂ©pzelĂ©seit, s vĂ©gĂĽl szakĂtott velĂĽk. A magyar szakszervezeti Ă©s nagyĂĽzemi egyĂĽttesek szakreferensekĂ©nt, 1975-tõl a Szegedi Nemzetközi NĂ©ptáncfesztivál mĂ»vĂ©szeti vezetõjekĂ©nt folytatta munkáját. Ă• vetette föl, hogy amatõr egyĂĽttesek szerepeljenek egy táncjátĂ©k keretĂ©ben a DĂłm tĂ©ren, Ă©s azĂłta hagyomány, hogy minden második Ă©vben a Szegedi SzabadtĂ©ri JátĂ©kok egy produkciĂłjának gerincĂ©t a fesztivál tánccsoportjai adják.
A hetvenes Ă©vek vĂ©gĂ©n koreográfus-rendezõi szerzõdĂ©st ajánlott neki az amszterdami FolklĂłr TáncszĂnház, ezután párhuzamosan dolgozott Hollandiában Ă©s idehaza. 1983-tĂłl megbĂzták a HonvĂ©d EgyĂĽttes mĂ»vĂ©szeti vezetĂ©sĂ©vel, irányĂtásával a tánckar gyökeres változásokon ment keresztĂĽl. Novák Ferenc autentikus nĂ©pi zenekart szerzõdtetett, lĂ©trehozott egy Ăşj formanyelvĂ» dramatikus táncszĂnházat, az egyĂĽttest bekapcsolta a hazai Ă©s nemzetközi mĂ»vĂ©szeti Ă©let vĂ©rkeringĂ©sĂ©be.
A Bihari EgyĂĽttes irányĂtását felesĂ©ge, Foltin Jolán koreográfus vette át, aki 1991-ig irányĂtotta a táncmĂ»helyt.
Novák Ferenc mindkĂ©t táncegyĂĽttesĂ©vel Ăşj formanyelvĂ» dramatikus táncszĂnházat hozott lĂ©tre: irodalmi alapĂş táncszĂnházi produkciĂłkat Ă©s erõteljes folklĂłr mĂ»sorokat állĂtott szĂnpadra, szĂvesen dolgozott egyĂĽtt prĂłzai vagy zenĂ©s szĂnházakkal, balettegyĂĽttesekkel, szabadtĂ©ri látványosságok szerzõgárdáival is.
Legjelentõsebb mûvei: A helység kalapácsa, Antigoné, Évszázadok táncai, Forrószegiek, János vitéz, Keleti táncvihar, Kocsonya Mihály házassága, Kõmûves Kelemen, Lúdas Matyi, Magyar Electra, Magyar Menyegzõ.
Koreográfiáiban meghatározĂł szerepet játszik a magyar nĂ©ptánckincs szĂnpadi megjelenĂtĂ©se, a magyar nĂ©pzene, nĂ©ptánc sokszĂnĂ»sĂ©gĂ©nek bemutatása. Fontosabb koreográfiái: a Duna-rapszĂłdia (dramatikus nĂ©ptáncok), CsĂksomlyĂłi passiĂł, Egri csillagok, István, a király (rockopera), JĂłzsef Ă©s testvĂ©rei, Szarvassá változott fiak.
Munkásságát egyebek közt 1972-ben Erkel Ferenc-dĂjjal, 1985-ben Ă©rdemes mĂ»vĂ©szi cĂmmel, 1993-ban pedig Kossuth-dĂjjal ismertĂ©k el. 2005-ben vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend közĂ©pkeresztje a csillaggal kitĂĽntetĂ©st, 2007-ben a Jubileumi Prima Primissima-dĂjat. 2010 Ăłta örökös tagja a Halhatatlanok Társulatának. 2011-ben a Köztársaság ElnökĂ©nek ÉrdemĂ©rmĂ©vel tĂĽntettĂ©k ki, 2014-ben a nemzet mĂ»vĂ©sze, 2021-ben Budapest dĂszpolgára lett.
A Magyar MĂ»vĂ©szeti AkadĂ©mia (MMA) saját halottjának tekinti Novák Ferencet, aki az MMA NĂ©pmĂ»vĂ©szeti Tagozatának rendes tagja volt - közölte az MMA szombaton este az MTI-vel. KözlemĂ©nyĂĽkben felidĂ©ztĂ©k, hogy Novák Ferenc a magyar nĂ©ptánciskola Ă©s a folklĂłr szĂnházi megjelenĂtĂ©sĂ©nek egyik megteremtõje volt, nevĂ©hez fĂ»zõdik többek között a táncházmozgalom lĂ©trejötte.
Forrás: MTI / FotĂł: Kovács Attila