2024.08.27
Szerdán rajtol Párizsban a Paralimpia
Az augusztus 11-én véget ért olimpia után 17 nappa
A paralimpia - amelynek elõször ad otthont a francia fõváros - a fogyatĂ©kkal Ă©lõ emberek számára rendezett legismertebb nemzetközi sportverseny, amely az olimpiai játĂ©kok mintájára jött lĂ©tre (a siketlimpia Ă©s az Ă©rtelmi fogyatĂ©kosok speciális olimpiája nem tartozik a paralimpiához.) A paralimpia kifejezĂ©st, amelyet hivatalosan elõször az 1988-as szöuli játĂ©kokon használtak, eredetileg az angol paraplegic (bĂ©nult) Ă©s az olimpia szavak összetĂ©telĂ©vel alkották meg. KĂ©sõbb az elõtagot a görög para (hasonlĂł) szĂłval helyettesĂtettĂ©k, utalva az Ă©p versenyzõkĂ©vel egyenrangĂş, párhuzamos játĂ©kokra. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Ă©s a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) 2001-ben állapodott meg abban, hogy 2012-tõl mindig kĂ©t hĂ©ttel a nyári olimpiai játĂ©kok után, annak versenyhelyszĂnein rendezik meg a paralimpiát.
A párizsi lesz a XVII. paralimpia. A seregszemlĂ©n közel 180 ország 4400 sportolĂłja verseng majd 22 sportágban - atlĂ©tikában, asztaliteniszben, bocciában, cselgáncsban, csörgõlabdában, erõemelĂ©sben, evezĂ©sben, Ăjászatban, kajak-kenuban, kerĂ©kpárban, ötfõs fociban (látássĂ©rĂĽltek labdarĂşgása), lovassportban, kerekesszĂ©kes kosárlabdában, kerekesszĂ©kes rögbiben, kerekesszĂ©kes teniszben, kerekesszĂ©kes vĂvásban, sportlövĂ©szetben, tekvondĂłban, tollaslabdában, triatlonban, Ăşszásban Ă©s ĂĽlõröplabdában. A kĂĽlönbözõ sĂ©rĂĽltsĂ©gi kategĂłriák miatt 549 számban tartanak majd eredmĂ©nyhirdetĂ©st. HasonlĂłan az olimpiához, a mostani paralimpia is bekerĂĽl majd a törtĂ©nelemkönyvekbe a nemek közötti egyenlõsĂ©g miatt: a nõk rekordot jelentõ 236 számban versenyeznek Ă©s a nõi rĂ©sztvevõk száma minden eddigit meghaladĂł lesz.
A versenyek a szerdai megnyitó után - amelyet a Concorde téren és Champs-Elysées-n rendeznek várhatóan 65 ezer nézõ elõtt - csütörtökön kezdõdnek és a jövõ vasárnapi záróceremóniát megelõzõen érnek véget.
A magyar szĂneket 39 versenyzõ kĂ©pviseli, a csapat lĂ©tszáma nagyobb, mint három Ă©ve, TokiĂłban Ă©s minden olyan sportágban - Ăşszás, vĂvás, atlĂ©tika, asztalitenisz, kajak-kenu, erõemelĂ©s, triatlon, Ăjászat, sportlövĂ©szet, kerĂ©kpár - indul sportolĂł, amelyben a japán fõvárosban is. Lesz három olyan sportág, amelyben a legutĂłbbi játĂ©kokra nem jutott ki magyar versenyzõ: FonyĂłdi IldikĂł lovaglásban, Burányi FlĂłra cselgáncsban, SzabĂł Alexandra Ă©s Nagy Vivien bocciában szerzett kvĂłtát. Magyarország lovaglásban 2004-ben, bocciában 2012-ben, dzsĂşdĂłban pedig 2016-ban volt ott legutĂłbb a paralimpián.
Az összes, jelenleg aktĂv magyar paralimpiai bajnok indul Párizsban: IllĂ©s Fanni, Bianka Pap Ă©s Konkoly ZsĂłfia Ăşszásban, Ekler Luca atlĂ©tikában, Veres Amarilla kerekesszĂ©kes vĂvásban, Pálos PĂ©ter asztaliteniszben, Kiss PĂ©ter Pál pedig kajak-kenuban prĂłbálja majd megvĂ©deni a cĂmĂ©t. A csapat több mint negyede, tĂz versenyzõ Ăşjonc, Molnár Nikoletta, Boldizsár Dalma, Hotz Csenge, Mocsári Bence, FonyĂłdi IldikĂł, SzabĂł Alexandra, Nagy Vivien, Luterán Petra, Rescsik Csaba Ă©s Kiss Tibor most elõször vesz rĂ©szt paralimpián.
Magyarország mindhárom fogyatékossági ágban képviselteti magát, azaz lesz látásában, mozgásában és értelmi képességeiben gátolt sportolója is a francia fõvárosban. A magyar csapat szlogenje: "Együtt erõsebben, mint valaha!".
Forrás: MTI / LĂłdi Renáta / FotĂł: Getty Images