2024.10.13
ĂtadtĂĄk a felĂșjĂtott nyĂrbĂĄtori mĂșzeumot
ĂtadtĂĄk az 1,9 milliĂĄrd forintbĂłl felĂșjĂtott Magya
Az esemĂ©nyen ZĂĄvogyĂĄn Magdolna, a KulturĂĄlis Ă©s InnovĂĄciĂłs MinisztĂ©rium kultĂșrĂĄĂ©rt felelĂ”s ĂĄllamtitkĂĄra köszöntĂ”jĂ©ben arrĂłl beszĂ©lt, a mĂșzeumok a hĂd szerepĂ©t töltik be a helyi közössĂ©gek megerĂ”sĂtĂ©sĂ©ben Ă©s az identitĂĄs alakĂtĂĄsĂĄban, ezĂ©rt nagy szakmai felelĂ”ssĂ©gĂŒk van abban, milyen mĂłdon kĂ©pesek felkelteni az emberek figyelmĂ©t Ă©s Ă©rdeklĂ”dĂ©sĂ©t.
A beruhĂĄzĂĄs sorĂĄn teljesen felĂșjĂtottĂĄk Ă©s akadĂĄlymentesĂtettĂ©k a mĂ»emlĂ©ki vĂ©dettsĂ©g alatt ĂĄllĂł Ă©pĂŒletet, lĂĄtogatĂłbarĂĄt közönsĂ©gforgalmi Ă©s mĂșzeumpedagĂłgiai cĂ©lĂș tereket alakĂtottak ki, de figyeltek az Ă©pĂtett öröksĂ©g Ă©s ezzel a törtĂ©nelmi mĂșlt megĂłvĂĄsĂĄra is - fogalmazott az ĂĄllamtitkĂĄr.
Elmondta, az egykori minorita kolostorĂ©pĂŒlet felĂșjĂtĂĄsi programja nemcsak a szakszerĂ» mĂ»tĂĄrgyvĂ©delmet Ă©s a szakmai hĂĄttĂ©rmunka korszerĂ» feltĂ©teleit teremtette meg, hanem beteljesĂtette NyĂrbĂĄtor nemzetközi BĂĄthori-emlĂ©khelyĂ© emelĂ©sĂ©t is.
A közgyĂ»jtemĂ©ny Ă©s a vĂĄros mĂșltjĂĄt emlĂtve az ĂĄllamtitkĂĄr emlĂ©keztetett, Ecsedi BĂĄthori IstvĂĄn (1430-1493) erdĂ©lyi vajda az 1479-es kenyĂ©rmezei csatĂĄban szerzett kincsekbĂ”l BĂĄtorban nagyĂvĂ» Ă©pĂtkezĂ©seket indĂtott, a legendĂĄkat Ă”rzĂ” bĂŒszke vĂĄros pedig nem feledte el alakjĂĄt.
A BĂĄthori-csalĂĄd Ă©vszĂĄzadokon ĂĄt vezetĂ” szerepet jĂĄtszott az orszĂĄg törtĂ©nelmĂ©ben, sarjai összekötöttĂ©k a szĂ©tszakĂtott kirĂĄlyi MagyarorszĂĄgot Ă©s ErdĂ©lyt, uralkodĂłt adtak LengyelorszĂĄgnak Ă©s LitvĂĄniĂĄnak, hadvezĂ©rek Ă©s ĂĄllamfĂ©rfiak, egyhĂĄzi mĂ©ltĂłsĂĄgok követtĂ©k egymĂĄst a krĂłnika lapjain - ismertette ZĂĄvogyĂĄn Magdolna.
HozzĂĄtette, a gazdag Ă©s nagyhatalmĂș csalĂĄd tagjai a kultĂșra bĂ”kezĂ» mecĂ©nĂĄsai, a hazai mĂ»velĂ”dĂ©störtĂ©net mĂĄig meghatĂĄrozĂł alakjai voltak, csillaguk a 17. szĂĄzadban leĂĄldozott, Ă©s bĂĄr kincstĂĄr, könyvtĂĄr vagy egyszemĂ©lyes mĂ»vĂ©szeti gyĂ»jtemĂ©ny nem maradt az utĂłkorra, a csalĂĄd legendĂĄja, fennmaradt tĂĄrgyi emlĂ©kei a nemzet fĂ©ltett öröksĂ©gĂ©vĂ© vĂĄltak.
Hammerstein Judit, a Magyar Nemzeti MĂșzeum fĂ”igazgatĂł-helyettese köszöntĂ”jĂ©ben elmondta, ma nemcsak egy törtĂ©nelmi emlĂ©khely megĂșjĂtĂĄsĂĄt ĂŒnnepeljĂŒk, hanem a BĂĄthori-kultuszt is mĂ©ltĂł helyre emeljĂŒk a magyar identitĂĄs- Ă©s emlĂ©kezettudatban.
A felĂșjĂtĂĄssal lĂ©trejött MagyarorszĂĄg elsĂ” Ă©s egyetlen BĂĄthori-kultuszhelye, ezzel a mĂșzeum Ășjra összekapcsolja a SzilĂĄgysĂĄgban, Ăszakkelet-MagyarorszĂĄg hatĂĄrain tĂșl Ă©lĂ” magyarokat egĂ©szen LengyelorszĂĄgig - hangsĂșlyozta a fĂ”igazgatĂł-helyettes.
Hammerstein Judit a mĂĄsfĂ©l Ă©vig tartĂł fejlesztĂ©srĂ”l szĂłlva kifejtette, az Ă©pĂŒletben Ășj ĂĄllandĂł kiĂĄllĂtĂĄst hoztak lĂ©tre, valamint lehetĂ”vĂ© vĂĄlik szakmai-közössĂ©gi-turisztikai programok megrendezĂ©se is.
Simon MiklĂłs, a tĂ©rsĂ©g fideszes orszĂĄggyĂ»lĂ©si kĂ©pviselĂ”je beszĂ©dĂ©ben köszönetet mondott az 1,9 milliĂĄrd forint Ă©rtĂ©kĂ» beruhĂĄzĂĄs tĂĄmogatĂĄsĂĄĂ©rt a kormĂĄnynak, a Magyar Nemzeti MĂșzeumnak Ă©s az önkormĂĄnyzatnak.
Az esemĂ©nyen köszöntĂ”t mondott MĂĄtĂ© Antal (NyĂrbĂĄtor JövĂ”jéért EgyesĂŒlet), NyĂrbĂĄtor polgĂĄrmestere.
A mĂșzeum honlapjĂĄn elĂ©rhetĂ” tĂĄjĂ©koztatĂł szerint a BĂĄthori IstvĂĄn vajda emlĂ©ke elĂ”tt tisztelgĂ” kiĂĄllĂtĂĄs "a hely szellemĂ©hez mĂ©ltĂł kreatĂv arculattal, izgalmas lĂĄtvĂĄnyvilĂĄggal, eredeti mĂ»kincsek Ă©s valĂłsĂĄghĂ» mĂ»tĂĄrgymĂĄsolatok segĂtsĂ©gĂ©vel, valamint a legmodernebb virtuĂĄlis technolĂłgiĂĄk segĂtsĂ©gĂ©vel mutatja be a BĂĄthori-csalĂĄd törtĂ©netĂ©t".
A SĂĄrkĂĄnyfogak. A BĂĄthoriak törtĂ©nete cĂmĂ» interaktĂv, jĂĄtĂ©kos, csalĂĄdbarĂĄt kiĂĄllĂtĂĄs szĂĄmos digitĂĄlis eszközzel szĂłlĂtja meg a közönsĂ©get: ez az elsĂ” olyan kiĂĄllĂtĂĄs MagyarorszĂĄgon, ahol a mestersĂ©ges intelligencia interaktĂv mĂłdon van jelen, vagyis a lĂĄtogatĂłk beszĂ©lgethetnek az MI-t megszemĂ©lyesĂtĂ” szĂnĂ©sszel.
A lĂĄtvĂĄnyos kiĂĄllĂtĂĄs emellett felsorakoztatja a BĂĄthori-csalĂĄd fennmaradt tĂĄrgyi emlĂ©keit Ă©s törtĂ©netĂ©nek legizgalmasabb karaktereit - olvashatĂł a honlapon.
Forrás: MTI / FotĂł: BalĂĄzs Attila