2024.11.14
Magfizikusok és asztrofizikusok megmérték a Nap születésének idõskáláját
Egy nemzetközi kutatói együttmûködés, köztük a HUN
Eredményeik szerint a Nap viszonylag gyorsan, 10-20 millió év alatt alakult csillaggá a keletkezési területének gázanyagából és nem egymagában született, hanem egy nagy csillagcsaládban.
A vizsgálat során a kutatĂłk elõször megmĂ©rtĂ©k a teljesen ionizált tallium ionok bomlását a nĂ©metországi GSI/FAIR laboratĂłrium speciális rĂ©szecskegyorsĂtĂłjának segĂtsĂ©gĂ©vel, majd a kĂsĂ©rlet eredmĂ©nyei alapján ki tudták számĂtani, mennyi radioaktĂv Ăłlom (205Pb) keletkezik a csillagok belsejĂ©ben. A kutatĂłk a keletkezõ radioaktĂv Ăłlom mennyisĂ©ge alapján 10-20 milliĂł Ă©v közĂ© esõ Ă©rtĂ©ket határoztak meg a Nap szĂĽlõ-gázanyagbĂłl törtĂ©nõ kialakulásának idõskálájára vonatkozĂłan - olvashatĂł a HUN-REN CSFK szerdai közlemĂ©nyĂ©ben.
A kutatĂłk eredmĂ©nyeiket szerdán publikálták a Nature cĂmĂ» folyĂłiratban.
A Nap keletkezĂ©sĂ©nek idõskáláját a csillagászok Ăşgy tudják vizsgálni, hogy a Nap szĂĽlõ-molekulafelhõbõl valĂł kialakulásának "ĂłrájakĂ©nt" azoknak a hosszĂş Ă©lettartamĂş, radioaktĂv atommagoknak a bomlását használják, amelyek más csillagokban keletkeztek mĂ©g a Nap szĂĽletĂ©se elõtt. A Nap szĂĽletĂ©se Ăłta eltelt 4,6 milliárd Ă©vben ezek a radioaktĂv atommagok már elbomlottak, de a meteoritokban kimutathatĂł bomlástermĂ©keikben hátrahagyták lenyomatukat.
A vizsgálat elvĂ©gzĂ©sĂ©hez az ideális "alany" a radioaktĂv Ăłlom (205Pb), az egyetlen radioaktĂv atommag, amely kizárĂłlag közepes tömegĂ», a Napnál körĂĽlbelĂĽl kĂ©tszer-nĂ©gyszer nagyobb tömegĂ» csillagokban kĂ©pes keletkezni neutronbefogás Ăştján.
A Földön a radioaktĂv Ăłlom (205Pb) atomok 205Tl (tallium) atommá bomlanak egy atomi elektron befogásával, ami által az egyik protonjuk neutronná alakul át. A csillagokban, ahol a hõmĂ©rsĂ©klet sokkal magasabb (akár több százmilliĂł Celsius-fok) Ă©s az atomokbĂłl az összes elektron kiszakadt, a fordĂtott folyamat is vĂ©gbe tud menni: a 205Tl bomlik 205Pb-re. Ez egy kivĂ©teles ritka bomlási mĂłd.
"A kĂ©t atommag komplex viselkedĂ©se miatt a csillagokban keletkezõ radioaktĂv Ăłlom mennyisĂ©gĂ©t csak akkor tudjuk megbecsĂĽlni, ha ismerjĂĽk, hogy a kĂ©t atommag egymássá bomlásának sebessĂ©ge hogyan változik a hõmĂ©rsĂ©klettel a csillag belsejĂ©ben. ProblĂ©mát jelent, hogy ezeket a bomlásokat normál laboratĂłriumi körĂĽlmĂ©nyek között nem lehet mĂ©rni, mivel a Földön a tallium stabil" - magyarázzák a kutatĂłk.
Ennek az akadálynak az áthidalására egy, 12 ország 37 intĂ©zmĂ©nyĂ©nek kutatĂłibĂłl állĂł csoport megmĂ©rte a teljesen ionizált tallium ionok bomlását a nĂ©metországi GSI/FAIR laboratĂłrium speciális rĂ©szecskegyorsĂtĂłjának segĂtsĂ©gĂ©vel. Ehhez a talliumot meg kellett fosztani az összes elektronjátĂłl Ă©s ebben a kĂĽlönleges állapotban kellett tartani több Ăłrán keresztĂĽl.
A munkát ezután az asztrofizikusok vettĂ©k át, köztĂĽk a HUN-REN CSFK Csillagászati IntĂ©zet Ă©s a Szegedi Tudományegyetem kutatĂłi, akik Ăşj csillagmodellek számĂtásával megbecsĂĽltĂ©k, mennyi radioaktĂv Ăłlom dobĂłdik ki a közepes tömegĂ» csillagokbĂłl.
"A bomlási ráták pontosĂtott Ă©rtĂ©kei lehetõvĂ© teszik számunkra, hogy nagy bizonyossággal megbecsĂĽljĂĽk, mennyi radioaktĂv Ăłlom (205Pb) keletkezett a csillagokban Ă©s jutott a Napunk szĂĽlõ-gázfelhõjĂ©be"- ismertette Szányi Balázs, a Szegedi Tudományegyetem Fizika Doktori Iskolájának hallgatĂłja.
"A meteoritokbĂłl származtathatĂł radioaktĂv Ăłlom mennyisĂ©ggel összevetve megállapĂtottuk, hogy a Nap viszonylag gyorsan, 10-20 milliĂł Ă©v alatt alakult csillaggá a keletkezĂ©si terĂĽletĂ©nek gázanyagábĂłl. Ez összhangban van ugyanezen csillagokban keletkezett más radioaktĂv atommagokkal. Ez azt jelenti, hogy a Napunk nem egymagában szĂĽletett, hanem egy nagy csillagcsaládban, számos testvĂ©rĂ©vel egyĂĽtt, amelyek rĂ©gen szĂ©tszĂ©ledtek Ă©s elvesztettĂ©k egymást" - foglalta össze a közlemĂ©nyben Maria Lugaro, a Csillagászati IntĂ©zet kutatĂłja.
"Az Ăşttörõ kĂsĂ©rleti berendezĂ©sek, a világ magfizikai Ă©s asztrofizikai kutatĂłcsoportjainak interdiszciplináris egyĂĽttmĂ»ködĂ©se Ă©s rengeteg kemĂ©ny munka segĂthet megĂ©rteni a csillagok belsejĂ©ben zajlĂł nukleáris folyamatokat. Az Ăşj kĂsĂ©rletĂĽnk feltárta azon 4,6 milliárd Ă©vvel ezelõtti esemĂ©nyek idõskáláját, amelyek a Napunk kialakulásához vezettek" - emeli ki Guy Leckenby, a kanadai nemzeti rĂ©szecskegyorsĂtĂł központ (TRIUMF) PhD-hallgatĂłja Ă©s a publikáciĂł elsõ szerzõje.
A kutatók munkájukat elhunyt kollégáik, Fritz Bosch, Roberto Gallino, Hans Geissel, Paul Kienle, Fritz Nolden, and Gerald J. Wasserburg emlékére ajánlják, akik több évtizeden át támogatták ezt a kutatást - áll a közleményben.
Forrás: MTI