2025.01.28
Egy eddig ismeretlen agyterĂĽletet fedeztek fel magyar kutatĂłk
Az agy jutalmazó rendszerében szerepet játszó, edd
A felfedezĂ©s, amelyrõl a Science cĂmĂ» tudományos folyĂłirat is beszámolt, Ăşj utakat nyithat a szorongás Ă©s a depressziĂł, vagy akár a szenvedĂ©lybetegsĂ©gek kezelĂ©sĂ©ben - közölte a HUN-REN Magyar Kutatási HálĂłzat hĂ©tfõn.
Agyunk folyamatosan fĂĽrkĂ©szi, hogy Ă©lmĂ©nyeink hasznosak vagy károsak számunkra, melynek eredmĂ©nye folyamatosan támogat bennĂĽnket megfelelõ döntĂ©seink meghozatalában. VeszĂ©ly esetĂ©n ez a folyamat segĂt a menekĂĽlĂ©sben, de kedvenc kávĂ©zĂłinkat is ennek köszönhetõen tudjuk kiválasztani. Mindennek az idegrendszeri háttere egy összetett folyamat, melyet számos õsi Ă©s magasabb rendĂ» agyterĂĽlet szabályoz - Ărták a HUN-REN közlemĂ©nyĂ©ben.
Az emlõsök agyában a laterális habenula (amely egy agykĂ©reg alatti struktĂşra a köztiagyban) kulcsszerepet játszik az Ă©rzelmek feldolgozásában Ă©s a motiváciĂłs folyamatok irányĂtásában.
Ha a laterális habenula aktiválĂłdik, az negatĂv Ă©rzelmeket vált ki, tĂşlaktiválĂłdása pedig szorongáshoz vagy depressziĂłhoz vezethet. Ezzel szemben, ha a laterális habenula gátlĂłdik, akkor pozitĂv Ă©rzelmeket válthat ki, ami fontos lehet az örömĂ©rzet kialakulásában vagy a hangulatzavarok kezelĂ©sĂ©ben - tettĂ©k hozzá.
A HUN-REN KOKI-ben Nyiri Gábor Ă©s kutatĂłcsoportja már 2019-ben, szintĂ©n a Science-ben megjelent tanulmányában azonosĂtotta az egyik legjelentõsebb olyan agytörzsi serkentõ idegsejtpopuláciĂłt, amely rossz Ă©lmĂ©nyek során aktiválja a laterális habenulát. Azok a serkentõ sejtek negatĂv Ă©lmĂ©nyt Ă©s agressziĂłt váltottak ki.
Most megjelent tanulmányukban a HUN-REN KOKI kutatĂłi, ZichĂł Krisztián Ă©s munkatársai, Nyiri Gábor vezetõ kutatĂł irányĂtásával felfedeztek egy másik, eddig ismeretlen a laterális habenulát cĂ©lzĂł agyterĂĽletet. Ennek mĂ»ködĂ©se ellentĂ©tes az elõzõvel, ugyanis ez a legnagyobb eddig ismert agyterĂĽlet, amely csak tisztán gátlást biztosĂt a laterális habenula számára. Ezt az agytörzsi magot az elhelyezkedĂ©se alapján szubventrikuláris tegmentumnak (SVTg) neveztĂ©k el, majd szerepĂ©t számos idegrendszeri folyamatban vizsgálták egy svájci Ă©s más magyar kutatĂłcsoportokkal közösen.
Egy kĂsĂ©rletsorozatban a kutatĂłk megtanĂtották a kĂsĂ©rleti egereknek, hogyan tudják szabadon aktiválni saját SVTg sejtjeiket. Ehhez az állatoknak be kellett dugniuk az orrukat egy kis lyukba. A kutatĂłk azt találták, hogy az egerek nagyon szerettĂ©k ezt a feladatot, Ă©s igyekeztĂ©k minĂ©l többször aktiválni saját SVTg sejtjeiket. Ez megmutatta, hogy az SVTg mĂ»ködĂ©se az állatoknak jĂł Ă©rzĂ©s.
Ebbõl arra következtettek a kutatĂłk, hogy e sejteknek szerepĂĽk lehet a kellemes Ă©lmĂ©nyek keresĂ©sĂ©ben, de emberben akár az Ă©lvezetek tĂşlzott hajszolásában is - Ărták.A HUN-REN KOKI kutatĂłi azt is kimutatták, hogy az SVTg aktivitása nem csak a pozitĂv Ă©lmĂ©nyek alatt, de a pozitĂv emlĂ©kek felidĂ©zĂ©sekor is fokozĂłdik. Ugyanakkor az egerek azt is nagyon szerettĂ©k, ha a kutatĂłk közvetlenĂĽl, mestersĂ©gesen serkentettĂ©k SVTg sejtjeiket. Sõt, kihĂvást jelentõ helyzetben e serkentĂ©s szorongáscsökkentõ hatást váltott ki, amelytõl az egerek bátrabbak is lettek egy ismeretlen terep felfedezĂ©sĂ©ben - ismertettĂ©k az eredmĂ©nyeket.
Ezzel szemben az SVTg gátlása az állatoknak rossz Ă©lmĂ©nyt Ă©s fokozott fĂ©lelmet okozott, ezĂ©rt azokat a helyeket, ahol az SVTg gátlását átĂ©ltĂ©k, az állatok mindig elkerĂĽltĂ©k. Ezek Ă©s más kĂsĂ©rletek igazolták, hogy az SVTg egyrĂ©szt segĂti a jĂł Ă©lmĂ©nyek átĂ©lĂ©sĂ©t Ă©s a motiváciĂłt, másrĂ©szt megakadályozza, hogy rossz Ă©lmĂ©nyek során az állat tĂşlságosan fĂ©ljen, esetleg pánikba essen.
A kutatók feltérképezték az SVTg idegsejtjeinek fiziológiai és genetikai jellemzõit is, ami lehetõvé tette, hogy megtalálják az SVTg agyterületét a makákó majmok és az emberek agytörzsében is.
Mint a közleményben kiemelték, az SVTg agyterület felfedezése áttörést jelenthet mind az élményeink és döntéshozatalunk megértését célzó kutatásokban, mind pedig a szorongás, depresszió vagy akár a szenvedélybetegségek kezelésére irányuló célzott terápiák fejlesztésében.
EredmĂ©nyeikrõl a Science cĂmĂ» tudományos folyĂłirat január 24-ei számában számoltak be a kutatĂłk.
Forrás: MTI