2025.02.27
Elhunyt Mécs Károly Kossuth-nagydíjas színművész
Életének kilencvenedik év&eac
A tájékoztatás szerint Mécs Károly méltósággal viselt, hosszan tartó súlyos betegség után hunyt el.
MĂ©cs Károly 1961-ben vĂ©gezte el a SzĂnház- Ă©s FilmművĂ©szeti FĹ‘iskolát, de már korábban fellĂ©pett a Nemzeti SzĂnházban Ă©s a PetĹ‘fi SzĂnházban. 1961-tĹ‘l Szegeden, majd 1963-tĂłl a Thália SzĂnházban, illetve az Arizona SzĂnházban játszott. 1993-ban a MűvĂ©sz SzĂnház társulatához szerzĹ‘dött, 1996-tĂłl a Thália Társaság tagja volt.
A Budaörsi JátĂ©kszĂn társulatában rendezĹ‘kĂ©nt is több alkalommal kiprĂłbálhatta magát, emellett a Karinthy SzĂnházban Ă©s a Nemzeti SzĂnházban többször volt meghĂvott elĹ‘adĂł. Az Operaházban a SzöktetĂ©s a szerájbĂłl cĂmű Mozart-opera Szelim basájakĂ©nt debĂĽtált 2001 szeptemberĂ©ben.Játszott nĂ©metĂĽl Ă©s franciául is, a Deutsche BĂĽhne Ungarnban számos fĹ‘szerepet alakĂtott, több filmet forgatott nĂ©metĂĽl, Ă©s egy Ă©vadon át BĂ©csben fĹ‘szerepet játszott.
Elegánsan formálta meg a klasszikus Ă©s modern darabok, tragĂ©diák Ă©s szĂnművek hĹ‘s-, illetve szerelmes karaktereit. Volt a filmvásznon többek között szenvedĂ©lyes RĂłmeĂł, semmirekellĹ‘, de bájos svihák, mint Noszty Feri, fess Ă©s nemzetéért lángolĂł hazafi mint Baradlay Richárd A kĹ‘szĂvű ember fiaiban, huszártiszt Sára Sándor 80 huszár cĂmű filmjĂ©ben. EmlĂ©kezetes filmes munkája volt a KĂ©t emelet boldogság, az EsĹ‘s vasárnap, az Élve vagy halva, az OktĂłberi vasárnap, a Vámmentes házasság Ă©s A játĂ©kos.
A Magyar TelevĂziĂłban is sokat foglalkoztatták, Az Oedipusz KolĂłnoszban, a Szörnyeteg, Az oroszlán torka, a Lement a hold, az ĂŤtĂ©let Ă©s igazság Ă©s a Mohács cĂmű alkotásokban sikerszerepei voltak. SzinkronszĂnĂ©szkĂ©nt az Ĺ‘ hangján szĂłlalt meg Sztogoff Mihály, Dr. Max von Guldenburg a Guldenburgok öröksĂ©gĂ©ben Ă©s Paul Newman A pĂ©nz szĂnĂ©ben.EmlĂ©kezetes alakĂtása volt a szĂnpadon Shaw Candidajában Marchbanks, IllyĂ©s Gyula Fáklyaláng cĂmű darabjában Görgey, Milton Elveszett paradicsomában a Sátán. Tolsztoj HáborĂş Ă©s bĂ©ke cĂmű művĂ©ben a narrátort, Sastre A szájkosár cĂmű darabjában Roch felĂĽgyelĹ‘t alakĂtotta.
RendezĹ‘kĂ©nt 2003-ban TĂłth-MátĂ© MiklĂłs műveit vitte szĂnre, elsĹ‘kĂ©nt a RodostĂłt, majd A zsoltáros Ă©s a zsoldost.
MĂ©cs Károly 1970-ben kapta meg a Jászai Mari-dĂjat, Ă©rdemes művĂ©sz 1977-ben lett. A Kazinczy-dĂjat 1995-ben, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjĂ©t 1996-ban vehette át. 2002-ben kiválĂł művĂ©sz lett.
2013-ban Kossuth-dĂjat kapott Ă©s mĂ©g abban az Ă©vben Budapest dĂszpolgára cĂmet vehetett át, továbbá a Magyar MűvĂ©szeti AkadĂ©mia (MMA) tagjai közĂ© választották. 2016-ban megkapta a Nemzet MűvĂ©sze dĂjat.
A szĂnművĂ©szt 2021-ben Kossuth-nagydĂjjal ismertĂ©k el Magyarország számára kivĂ©telesen Ă©rtĂ©kes, pĂ©ldaĂ©rtĂ©kű művĂ©szi pályafutása során nyĂşjtott, a szĂnházi szakma nagyrabecsĂĽlĂ©sĂ©t Ă©s a közönsĂ©g szeretetĂ©t egyaránt elnyerĹ‘ szĂnpadi szerepformálásai, valamint szĂ©pirodalmi klasszikusaink filmes adaptáciĂłiban nyĂşjtott felejthetetlen, generáciĂłk számára meghatározĂł Ă©lmĂ©nyt jelentĹ‘ alakĂtásai elismerĂ©sekĂ©nt. Ugyanebben az Ă©vben kapta meg a Magyar FilmakadĂ©mia EgyesĂĽlet Ă©letműdĂját.
Forrás: MTI