2025.05.13
Költségvetés 2026: mindent egy lapra tett fel az Orbán-kormány
Az Orbán-kormány év elején osztogat, ezenkívül mindennel szűkmarkúan bánik a jövő évi költségvetésben.
A tervezetből sem a gazdasági, sem a társadalmi irányok nem látszanak, kivéve azt, hogy választást kell nyerni – olvasható a Népszava elemzésében.
A 2026-os pĂ©nzĂĽgyi terv hűen tĂĽkrözi a kormány szándĂ©kait, politikai cĂ©ljait, ami jelen esetben a 2026-os választások megnyerĂ©se. Az ehhez szĂĽksĂ©ges osztogatásokat – szja-kedvezmĂ©nyek növelĂ©se, anyák szja-mentessĂ©ge, fegyverpĂ©nz kifizetĂ©se, pedagĂłgus- Ă©s köztisztviselĹ‘i bĂ©remelĂ©sek – beĂ©pĂtettĂ©k a költsĂ©gvetĂ©sbe, ám ezen tĂşl nem körvonalazhatĂł határozott gazdasági Ă©s társadalompolitikai elkĂ©pzelĂ©s – olvashatĂł a lap Ă©rtĂ©kelĂ©sĂ©ben.
A KSH adatai szerint 2025 elsĹ‘ negyedĂ©vĂ©ben 0,4 százalĂ©kkal csökkent a gazdaság teljesĂtmĂ©nye, emiatt akad olyan elemzĹ‘, aki szerint az idĂ©n már az 1 százalĂ©kos növekedĂ©s elĂ©rĂ©sĂ©hez is kisebb szerencse kell.
A kabinet viszont jövĹ‘re már 4,1 százalĂ©kos GDP-bĹ‘vĂĽlĂ©st vizionál, ehhez lĹ‘tte be a bevĂ©teli számokat, a kiadásokat Ă©s a hiányt. Könnyen beláthatĂł: ha idĂ©n Ă©s jövĹ‘re is kisebb lesz a gazdasági növekedĂ©s, Ăşgy nem teljesĂthetĹ‘ sem a hiánycĂ©l, sem a tervezett államÂadĂłsság-csökkentĂ©s, hiszen nem jönnek a bevĂ©telek.
Ennek fĂ©nyĂ©ben az talán nem is meglepĹ‘, hogyjövĹ‘re semmilyen Ăşj beruházás, reform nem indul, de mĂ©g az erre irányulĂł elĹ‘kĂ©szĂtĂ©sek nyomait sem látni a számok mögött.
ĂŤgy, ha a lakossági osztogatások nem adnak lendĂĽletet a gyarapodásnak, akkor más nem is igen teszi meg ezt. A kormányzati beruházási kiadások szinte lenullázĂłdtak, leszámĂtva az ĂştfelĂşjĂtásokat Ă©s nĂ©hány futĂł programot.
Csupán nĂ©hány nagyobb fejlesztĂ©ssel számol a kormány. Ezek között van a 44,5 milliárd forintbĂłl folytatĂłdĂł Budapest–kelebiai vasĂşt Ă©pĂtĂ©se kĂnai hitelbĹ‘l, amely esetĂ©ben a kĂnai Ă©s magyar kivitelezĹ‘k (MĂ©száros LĹ‘rinc Ă©rdekeltsĂ©gei) kĂ©ptelenek megbirkĂłzni a vasĂşti biztosĂtĂłberendezĂ©sek tervezĂ©sĂ©vel, elkĂĽlönĂtettek mĂ©g 95 milliárdot a gyakorlatilag felfĂĽggesztett Paks 2-es beruházásra, kap 23 milliárdot a mogyorĂłdi Forma-1-es pálya renoÂválása, s 20 milliárdot a budai vár felĂşjĂtására, Ă©s nĂ©hány falusi templom is megszĂ©ÂpĂĽlhet. EzenfeÂlĂĽl alig 78 milliárdot kĂĽlönĂtettek el egyĂ©b beruházásokra, vagyis állami fejlesztĂ©si oldalrĂłl nem kap Ă©rdemi impulzust a magyar gazdaság. Emiatt, illetve a romlĂł kĂĽlsĹ‘ körĂĽlmĂ©nyek miatt meglehetĹ‘sen kockázatos mind az idei, mind a jövĹ‘ Ă©vi bĂĽdzsĂ©.
JĂłl jelzi a pĂ©nztelensĂ©get, hogy az egĂ©szsĂ©gĂĽgy beruházásaira országosan mindössze 7 milliárd forintot kĂĽlönĂtettek el, ez a pĂ©nz egyetlen szakrendelĹ‘ felĂşjĂtására is nehezen elegendĹ‘.
A lap szerint a kockázatokat látva azt lehet leszűrni a beterjesztett költségvetési tervből, hogy nagy szerencséje lesz az országnak, ha az új kormány megalakulásáig, vagyis 2026 júniusáig komoly gazdasági sokk nélkül megússza az év eleji osztogatásokat.
Nagyon valĂłszĂnűnek tetszik, hogy bárki is kerĂĽl hatalomra, a bĂĽdzsĂ©t Ăşjra kell Ărnia.
Ez mĂ©g akkor is igaz, ha az Ă©v elejei osztogatásokat leszámĂtva egyĂ©bkĂ©nt az láthatĂł, hogy a költsĂ©gvetĂ©s megprĂłbál szigorĂtani. Az összes kiadás 2,2 százalĂ©kkal növekszik, ami a kormány által várt 3,6 százalĂ©kos infláciĂłhoz kĂ©pest reálÂĂ©rtĂ©ken is 1,4 százalĂ©kos csökkenĂ©st jelent, vagyis kevesebbet költ az állam, mint az idĂ©n. Talán jobban jelzi a kiigazĂtás mĂ©rtĂ©kĂ©t, ha a GDP-arányos számokat nĂ©zzĂĽk.
E szerint az idén a GDP 44,7 százalékát költi el a kormány, jövőre viszont ez a bruttó hazai termék 42 százaléka lesz – persze ehhez arra lenne szükség, hogy teljesüljenek a költségvetés GDP-álmai.
A legnagyobbat olyan területeken igyekszik a kormány spórolni, ami nem fáj a lakosságnak; ilyen az államadósság-kezelés, valamint a környezetvédelem, a gazdasági támogatások, a sport és bürokrácia, vagyis az állami működés.
További részletek a Népszavában.
Forrás: 24.hu / abc24 media