2025.06.07
Eljárás Magyarországgal szemben: Nagy Mártonék félreértették Brüsszel jelzését
A Nemzetgazdasági Minisztérium közölte, hogy az Európai Bizottság javasolja a Magyarországgal szemben indított túlzottdeficit-eljárás felfüggesztését, de a Bizottság a Portfolio megkeresésére egyértelműsítette:
nem az eljárás lezárásáról, hanem a korlátozó intézkedések átmeneti szüneteltetésről van szó.
A Nemzetgazdasági MinisztĂ©rium (NGM) pĂ©nteken közlemĂ©nyt adott ki, amely szerint az EurĂłpai Bizottság azt javasolja, hogy az uniĂłs pĂ©nzĂĽgyminiszterek tanácsa (ECOFIN) fĂĽggessze fel a Magyarországgal szemben tavaly Ĺ‘sszel megindĂtott tĂşlzottdeficit-eljárást (EDP). Azt állĂtják, hogy BrĂĽsszelben Ăşgy ĂtĂ©lik meg, hogy hazánk – a megnövekedett vĂ©delmi kiadások ellenĂ©re – hatĂ©kony lĂ©pĂ©seket tett a költsĂ©gvetĂ©si hiány csökkentĂ©se Ă©rdekĂ©ben.
A Portfolio megkeresésére azonban az Európai Bizottság szóvivői szolgálata jelezte:
pontosĂtásra van szĂĽksĂ©g, ugyanis jelenleg pusztán arrĂłl van szĂł, hogy Magyarország jĂł Ăşton halad a hiány csökkentĂ©sĂ©ben, Ă©s ezĂ©rt nem szĂĽksĂ©ges az eljárás további szigorĂtása, az fĂĽggĹ‘ben marad.
A tĂşlzottdeficit-eljárásokat az EurĂłpai UniĂł működĂ©sĂ©rĹ‘l szĂłlĂł szerzĹ‘dĂ©s 126. cikke szabályozza. Az eljárás elindĂtásához a Tanácsnak hivatalosan meg kell állapĂtania a tĂşlzott hiány tĂ©nyĂ©t (126. cikk 6. bekezdĂ©s), Ă©s ajánlásokat kell megfogalmaznia a korrekciĂłra (126. cikk 7. bekezdĂ©s). Ezután a Bizottság Ă©rtĂ©keli, hogy az Ă©rintett tagállam vĂ©grehajtotta-e az ajánlott lĂ©pĂ©seket.
Amennyiben a tagállam egyĂĽttműködik Ă©s Ă©rdemi korrekciĂłt hajt vĂ©gre, az eljárást fĂĽggĹ‘ben tartják (put in abeyance), de nem zárják le: a tagállam folyamatos megfigyelĂ©s alatt marad, amĂg a hiány 3 százalĂ©k alá nem csökken.
Az eljárás bármikor újraaktiválható, ha a vállalt költségvetési céloktól eltér.
LĂ©nyegĂ©ben ebben a fázisban volt eddig is Magyarország, retorziĂłs intĂ©zkedĂ©seket nem vártak el, azonban megköveteltĂ©k, hogy a kormány kĂ©szĂtsen egy közĂ©ptávĂş fiskális strukturális tervet, amelyben a megugrott költsĂ©gvetĂ©si hiány Ă©s államadĂłsság csökkentĂ©sĂ©re vállal egy pályát. ErrĹ‘l februárban állapodott meg a kormány is az uniĂłs vĂ©grehajtĂł testĂĽlet.
A Bizottság megállapĂtása szerint Magyarország 2025-re tervezett nettĂł kiadásnövekedĂ©se ugyan tĂşllĂ©pi a korrekciĂłs pálya felsĹ‘ korlátjakĂ©nt vállalt 4,2 százalĂ©kot, azonban a vĂ©delmi kiadásokra tekintettel ez a tĂşllĂ©pĂ©s a NEC (National Escape Clause – nemzeti menekĂĽlĂ©si záradĂ©k) által biztosĂtott mozgástĂ©ren belĂĽl marad. Ez a jogi lehetĹ‘sĂ©g az Ăşj költsĂ©gvetĂ©si keretrendszer alapján kerĂĽlt bevezetĂ©sre, lehetĹ‘vĂ© teszi, hogy a tagállamok 2025 Ă©s 2028 között a GDP 1,5%-áig terjedĹ‘ többletkiadást eszközöljenek vĂ©delemre anĂ©lkĂĽl, hogy ezzel megsĂ©rtenĂ©k a fiskális fegyelmet.
A számĂtás alapja azonban a 2021-es katonai ráfordĂtásait jelenti, az ahhoz kĂ©pesti GDP-ráfordĂtási arány szerint számolják ki, hogy mekkora mozgásteret kap a vĂ©delmi kiadások fokozásával egy tagállam. A szerdán kiadott, az EurĂłpai Bizottság által összeállĂtott 2025-ös országjelentĂ©s alapján ez Magyarország esetĂ©ben 0,9 százalĂ©knyi plusz fiskális mozgásteret jelent, amit nem vesznek a hiányszabályok megsĂ©rtĂ©sĂ©nek.
A Bizottság szóvivője ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni:
az eljárás jelenleg nem szűnik meg, és annak végleges lezárásáról most nincs is szó. csupán arról van szó, hogy az EDP egyelőre nem halad tovább a szankciós szakasz felé, mivel a jelenlegi költségvetési pálya – különösen a védelemi kiadások figyelembevételével – megfelel az elvárásoknak.
Forrás: 24.hu / abc24 media